Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wawel ma nową trasę plenerową

Wzgórze Wawelskie od 17 maja będzie mieć nową trasę plenerową. "Dzieje Wzgórza Wawelskiego - budowle i obrona" to propozycja dla zainteresowanych historią i architekturą Wawelu na przestrzeni wieków. Szczególną atrakcją będzie zwiedzanie Baszty Sandomierskiej.

Widok z zewnętrznej klatki schodowej Baszty Sandomierskiej / Fot. Sławomir OstrowskiNowa trasa przybliża dawny Wawel z jego zagęszczoną zabudową i dawnym kształtem murów obronnych. Zwiedzający zaczynają wędrówkę od zapoznania się z makietą Wzgórza Wawelskiego, ukazującego siedzibę królów Polskich z końca XVIII wieku. Następnie przechodząc przez sień Berrecciego udadzą się na dziedziniec arkadowy zamku, gdzie przewodnik pokaże szczegóły prezentowane wcześniej na makiecie i przybliży historię zamku.

Dalszym etapem nowej trasy jest dziedziniec Batorego znajdujący się pomiędzy murami zamku i katedry wawelskiej. Widok na Katedrę Wawelską z jednego z okien Baszty Sandomierskiej / Fot. Sławomir OstrowskiNa tym etapie oprowadzania zwiedzający dowiedzą się o historii budowy kościoła pałacowego i murów obronnych chroniących część wzgórza, stanowiącą siedzibę władcy. Dalej trasa prowadzi przez dziedziniec zewnętrzny, przez bramę Wazów w kierunku murów północnych. Jedną z atrakcji nowej trasy jest zwiedzanie kaponiery, budowli służącej do ostrzeliwania podejść. Następnie trasa prowadzi do zachowanych murów, otaczających zamek dolny i do jednej z najstarszych wawelskich wież, jaką jest Wieża Złodziejska.

Kolejny punktem na mapie nowej trasy jest dziedziniec zewnętrzny, do którego trasa prowadzi przez przejście pomiędzy basztą i dawnym budynkiem szpitala austriackiego. Na dziedzińcu zwiedzający zostaną zapoznani z pozostałościami zabudowy po tzw. miasteczku wawelskim i historią wkroczenia wojsk austriackich oraz zmianami jakie zostały poczynione wówczas na Wzgórzu Wawelskim w celu dostosowania go do nowej funkcji koszar wojskowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.