Facebook Google+ Twitter

Kraków: Wawel zamknięty w dniu pogrzebu

Współautorzy: Dawid Serafin

Dziś w południe minister Jacek Sasin wspólnie z wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem i Ambasador RP we Francji Tomaszem Orłowskim, podali kolejne informacje dotyczące niedzielnych uroczystości pogrzebowych w Krakowie.

Minister Jacek Sasin wspólnie z wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem i Ambasador RP we Francji Tomaszem Orłowskim, podczas konferencji na Wawelu / Fot. Sławomir OstrowskiJedną z najważniejszych informacji było potwierdzenie sposobu dostarczenia trumien do Krakowa. Nastąpi to drogą lotniczą. Lotnisko na Balicach w tym dniu będzie zamknięte dla ruchu cywilnego.

Istnieje już projekt sarkofagu, ale musi go jeszcze zaakceptować rodzina. Wojewoda małopolski potwierdził informację, że będzie on wykonany z alabastru.

W ostatnią drogę z Kościoła Mariackiego na wzgórze wawelskie kondukt uda się królewskim traktem. Trumnom w tej części ceremonii towarzyszyć będzie jedynie rodzina, zaproszone przez nią osoby oraz przedstawiciele władz RP. Oznacza to, że nikt z obecnych na rynku nie będzie miał możliwości podążenia za konduktem.

- Kondukt, musi być ograniczony ze względów bezpieczeństwa – powiedział minister Sasin.
W drodze na Wawel Prezydenckiej Parze towarzyszyć będzie dzwon Zygmunta, który zacznie bić, gdy kondukt będzie na wysokości kościoła św. Idziego i umilknie, gdy trumny zostaną wniesione do Katedry Wawelskiej.

- Jest to spotkanie w największej powadze. Nie chodzi o to, aby się pokazać, ale się modlić - odpowiedział wojewoda małopolski, Stanisław Kracik, zapytany o to, czy kondukt będzie jakoś upiększony.

- Pogrzeb ma przede wszystkim charakter religijny z elementami asysty wojskowej – zapewnił ambasador RP we Francji, Tomasz Orłowski, odpowiedzialny za organizację uroczystości pogrzebowych po katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.