Facebook Google+ Twitter

Kraków widziany oczami warszawianki

Kraków to niezwykłe miasto, pełne nieodpartego uroku. Jednak jakże inne od stolicy. Za każdym razem, gdy w nim jestem, dostrzegam coraz więcej różnic między tymi miastami. I nie chodzi tu bynajmniej o Smoka wawelskiego czy Bazyliszka...

Widok na Wawel. / Fot. Weronika TrzeciakW Krakowie bywam co dwa tygodnie i muszę przyznać, że życie toczy się tam wolniej. Ludzie się tak nie śpieszą jak w stolicy. I to mi się podoba. W weekendy nie jeździ tyle samochodów, nawet nie ma analogicznego powiedzenia do warszawskiego zwrotu "jest ruch jak na Marszałkowskiej".

Niestety tramwaje i autobusy poruszają się swoim żółwim tempem, szczególnie jeśli jadą wokół Plant. Wtedy czasem szybciej jest dojść piechotą, niż jechać naokoło. Zdarza się, że motorniczy przypomina sobie, co to gaz. Ale są to sporadyczne przypadki. Dlatego ja wolę chodzić po Krakowie niż jeździć. Nawet wieczorem nic się nie zmienia, pokonanie pięciu przystanków zajmuje kilkanaście minut. W Warszawie tramwaj to najszybszy środek transportu, szczególnie w godzinach szczytu, gdy samochody i autobusy stoją w korkach. Jest jeszcze metro, ale nim nie wszędzie da się dojechać.

Co mi się podoba w Krakowie to automaty, w których można kupić bilety od jednorazowych po 24 godzinne oraz załadować kartę miejską. Znajdują się one na wielu przystankach i w nowszych tramwajach. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie w niedziele jak kioski są już pozamykane. Inną sprawą jest ich działanie, nie zawsze wydają resztę, a czasem nawet nie chcą przyjąć pieniędzy. Ostatnio udało mi się kupić bilet dopiero w trzecim automacie z rzędu.

Teatr Słowackiego. / Fot. Weronika TrzeciakOpera Krakowska nie ma takiego uroku jak warszawska Opera Narodowa. W tej nowoczesnej budowli nie ma tego charakterystycznego klimatu. Byłam niedawno na „Zemście Nietoperza” w reżyserii Janusza Józefowicza. Niestety czerwony kolor ścian i balkony przypominające wiszące podesty niezwykle mnie rozpraszały. Poczułam się trochę jak w nowoczesnym kinie. I zatęskniłam za naszym starym poczciwym gmachem. Uważam, że tego typu przedstawienia powinny odbywać się w Teatrze Słowackiego. Blednie przy nim nasza Opera Narodowa.

Jeśli chodzi o samą operetkę, to była wspaniała, przepięknie melodie Johanna Straussa połączone z niezwykłą grą aktorską. Ale ku mojemu zdziwieniu nie było owacji na stojąco - nawet jedna osoba nie wstała. Choć widać było, że się ludziom podobało. Najwięcej pozytywnych emocji wzbudziła koszulka więziennego dozorcy Froscha, na której napisane było „DUDEK" i numer 1. Natomiast po dojściu do szatni zauważyłam, że nikt nic nie daje za przechowanie płaszczy. W Warszawie jest zwyczaj dawania przysłowiowej złotówki przy odbiorze okrycia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Swego czasu gdy mieszkałem w Irlandii z ludzmi z Zamościa żeby się nie kłócić czy idę "na pole" czy "na dwór" mówiliśmy poprostu "na zewnątrz" i sprawa była załatwiona :) I dokładnie jak powyżej już było napisane gdy powiedziałem że moja żona kupiła "flizy" wybałuszyli na mnie oczy co to takiego no i oczywiście na odwrót ja wybałuszyłem na nich jak można nie wiedzieć co to flizy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te różnice to sprawa regionalna - chyba w całej Galicji mówie się "idę na pole" a w Kongrsówce właśnie na dwór lub powietrze. Status stolicy nie był poruszany, na szczęście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za wyjaśnienie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obadać to słowo używane w slangu młodzieżowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze może być 'obadać'

Komentarz został ukrytyrozwiń

podwórzec - inaczej dziedziniec. Określając lokalizację, co jest w niektórych kamienicach (sklep, pub), możesz się spotkać z określeniem: "Wejście w podwórcu kamienicy przy Rynku Głównym." lub wejście z podwórca.
kuknąć ( nie mylić z huknąć :P) - zerknąć, spojrzeć, looknąć :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, nie ma takich dziwnych tworów. ;p A co to takiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe
A są u Was w Wawie podworce? :P
Albo, takie wyrażenie jak kuknąć? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemożliwe :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.