Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wieczór poezji Zbigniewa Budka

13 czerwca w Piwnicy Literacko-Muzycznej Dworku Białoprądnickim, odbyło się spotkanie z poezją Zbigniewa Budka. Zainaugurował je i poprowadził Józef Janczewski ze Stowarzyszenia Twórczego Artystycznego-Literackiego w Krakowie.

Prezentacja wierszy Zbigniewa Budka w Dworku Białoprądnickim w Krakowie. Pan Zbigniew z żoną Haliną. / Fot. Krystyna NitaCentrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" mieści się w położonej w pięknym parku renesansowej willi zbudowanej w XVI wieku przez kanclerza wielkiego koronnego Samuela Maciejowskiego, biskupa krakowskiego. Przez wiele lat dworek tętnił życiem. Był miejscem spotkań wielu znamienitych ludzi epoki: dyplomatów, poetów, myślicieli. Do wybitnych gości należeli m.in.: Jan Kochanowski i Mikołaj Rej. Łukasz Górnicki w willi na Białym Prądniku umieścił akcję Dworzanina polskiego. Bywali tu Tetmajerowie i Wojciech Kossak, malowała Olga Boznańska. Swoją pracownię miał tu Jacek Malczewski.

Wiele razy w ciągu wieków dworek był przebudowywany, niszczony i odbudowywany. Twórcą barokowej fazy rozbudowy był architekt Jakub Fontana.

Po wojnie władze komunistyczne postanowiły przejąć bardzo zaniedbany zespół podworski na cele kulturalne. Remont i adaptację dworu z przeznaczeniem na siedzibę Dzielnicowego Domu Kultury zakończono w 1975 roku. Można wyliczyć całą plejadę współczesnych artystów goszczących w tym pięknym miejscu, od kiedy podwoje willi otwarto znowu dla twórców sztuki.

Na spotkanie przybyli poeci ze Stowarzyszenia Artystycznego-Literackiego w Krakowie, pasjonaci, twórcy i wielbiciele poezji współczesnej. Podniesie to temperaturę spotkania.
Schodzimy do stylowego wnętrza. Lokujemy się wygodnie przy długich stołach na których obok butelek ze schłodzonym winem reńskim znajdziemy tomiki poezji. Oprawa renesansowa, atmosfera młodopolska ale artysta na wskroś współczesny.

Pan Zbigniew opowiada o zbieraniu podpisów w celu wprowadzenia języka polskiego do niemieckich szkół. Polonia niemiecka walczy o uzyskanie dla rodaków statusu mniejszości narodowej. Innym narodowościom się udało. Po 25 latach, czyli od kiedy zamieszkał w Bonn, Polacy ciągle zbierają podpisy. Mają swoje małe sukcesy. Język polski wprowadzono do szkół w dwóch landach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Zbigniew Budek
 • Zbigniew Budek
 • 29.06.2011 11:22

kłamstwo

gdy byłem mały nie miałem pojęcia
drugi raz przechodziłem odrę
na zachód
dzisiaj moje dzieci
przez podobne choroby
szukają biletów w ślepo
nie chcą czekać na światło
klęcząc

Dziękujemy wszystkim autorom wpisów pod artykułem. :-)Z.B.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Budek
 • Zbigniew Budek
 • 29.06.2011 11:18

Pani Krystynie Nicie, dziękuję za absorbujący przekaz i, szczere zaangażowanie się.
Dziękuję w imieniu mojej małżonki i całej rodziny.
Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem
Pani pracy i jej skwapliwości jakiej dostarcza nam odbiorcom dużo radości i satysfakcji
przekazanej nam od osoby bardzo życzliwej, nam dotychczas nieznanej, ale odkrytej dla nas na zawsze. Życzymy Pani dużo ukontentowania z pracy jaką Pani daruje innym i, dużo zdrowia.

Zamieszczam też list, wysłany wczoraj do Dyrektora Dworku Białoprądnickiego pana Andrzeja Radnieckiego.
Szanowny Panie Dyrektorze A. Radniecki.
Nazywam się Zbigniew Budek, mieszkam w Bonn.
Bywam gościem Dworku Białoprądnickiego, jako widz i słuchacz, ale też jako autor, między innymi występowałem w programie Anny Treter, ale tym razem, 13 czerwca w Piwnicy Literacko-Muzycznej Dworku Białoprądnickim, odbyło się spotkanie z moimi wierszami. Zainaugurował je i poprowadził Józef Janczewski ze Stowarzyszenia Twórczego Artystycznego-Literackiego w Krakowie.
W wspaniałej scenerii, czułem się znakomicie. Miałem szczęście do przewybornej publiczności, tak, że z planowanej godziny zrobił się wieczór trzygodzinnej dyskusji o życiu na tle moich wierszy.
Gratuluję doskonale poukładanego Dworku, i jego wyjątkowej atmosfery.
Z przyjemnością, będę odwiedzał kolejne razy Dworek Białoprądnicki, znajdujący się pod Pańską opieką.
Serdeczne pozdrowienia z nad Renu
Halina i Zbigniew Budek

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Czur
 • Jan Czur
 • 25.06.2011 00:52

Juz pod innymi kiedys artykulami tu pisalem, ale mnie wykasowywano, coz...
Czytajac relacje odnosi sie wrazenie, ze sie tam bylo, ze pochodnie, wina renskie, burgundzkie, a nawet tokaje i zapach tej muzyki, i tej poezji niby patetycznej, a jednak swojskiej, pzawdziwej, poezji pleno titulo Zbigniewa Budka. Dziekuje cieplo i serdecznie pani, tez pleko titulo Krystynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara Mucha
 • Barbara Mucha
 • 21.06.2011 23:32

Pozdrawiam i gratuluję sukcesu.Doskonałe miejsce, wspaniałe wiersze i przy boku ukochana żona.Jednym słowem .....jesteś spełnionym i szczęśliwym człowiekiem! Życzę szczęścia i twórczej weny. Pozdrowienia dla całej rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jagoda Rudnicka
 • Jagoda Rudnicka
 • 21.06.2011 19:46

Zbyszku:) Gratuluję z całego serca. Cieszę się Twoim sukcesem. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

widze Zbyszku ze nie marnujesz czasu ,powodzenia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena Moll
 • Irena Moll
 • 21.06.2011 13:59

Zgadzam się z poprzednimi komentarzami. Ciekawy artykuł o niezwykle interesującym spotkaniu w Krakowie. Sceneria wieczoru dodała niewątpliwie splendoru całości.Warunków degustacji utworów Zbigniewa też nie będę kwestionować.
Moje gratulacje!!!
Czapki z głów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod ogromnym wrażeniem! :-)
5* ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogumila Prokop
 • Bogumila Prokop
 • 21.06.2011 12:18

Cíesze sie,ze piekna i gleboka poezje Zbigniewa Budka moga podziwiac Krakowianie.
Bo Budek gdziekolwiek tylko sie pojawi ,ciagnie ze soba swa poetycka dusze i ofiarowuje ja swym czytelnikom.A poezja ta nie jest tylko "skutkiem ubocznym" renskiego(i kazdego innego)wina ale...z winem SMAKUJE jeszcze lepiej.Radze to wszystkim wyprobowac:degustacje wierszy Budka w "towarzystwie" dobrego wina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniale napisana relacja z poetyckiego spotkania. Bardzo ciekawie przedstawiona twórczość Zb. Budka z interesującym wyborem jego wierszy. Również bardzo interesujące jest przedstawienie ośrodka krakowskiej kultury Dworku Białoprądnickiego wraz z jego historią. Relacja rzeczowa, opisowa w pięknym stylu.
Jestem pełna uznania dla autorki, czytanie każdego jej artykułu jest dla mnie osobiście przeżyciem intelektualnym. Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.