Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wieczór z Komedią dell Arte

Już pierwsze chwile spędzone w sali teatralnej przenoszą nas duchowo w czasie, do renesansowej Italii. Sprawia to sącząca się cicho muzyka dawna oraz znajdujące się na scenie solidne skrzynie z całą galerią masek.

 / Fot. M. PoltorakWieczór z Komedią dell Arte oraz pokaz etiud warsztatowych – to jedna w wielu propozycji podczas trwających V Dni Komedii. Impreza odbywa się głównie na kameralnej Scenie przy Lwowskiej, na krakowskim Podgórzu. Teatr mieści się w dawnej Parowej Fabryce Cukrów i Czekolady “Kryształ” (potem “Polska Fabryka warszawskich cukrów i czekolady wyrabianych systemem Sobolewskiego”). Już pierwsze chwile spędzone w sali teatralnej przenoszą nas duchowo w czasie, do renesansowej Italii. Sprawia to sącząca się cicho muzyka dawna oraz znajdujące się na scenie solidne skrzynie z całą galerią masek. Wieczór rozpoczynają gospodarze : Agnieszka Cianciara-Fröhlich oraz Jonathan Fröhlich, którzy wprowadzają publiczność w meandry sztuki komediowej.  / Fot. M. Poltorak
Nieprzypadkowo dni komedii obchodzone są w lutym, bowiem w 25 lutego 1545 roku, trupa aktorów komediowych podpisała dokumenty prawne, stając się pierwszym zalegalizowanym teatrem. I tak symbolicznie narodziła się Komedia dell’Arte, która zdobyła popularność w całej Europie.
Podczas wieczoru – prócz etiud teatralnych – można było także posłuchać opowieści o postaciach i rekwizytach występujących w komedii dell arte.
Podstawowym elementem są maski i stałe typy obobowości, które stanowią uniwersalne formy postaci, pewnych rodzajów charakterów ludzkich jakie po dziś dzień występują wśród nas. A są to przede wszystkich – chytrzy bogacze, romantycznie zakochani, ludzie służący innym w pocie czoła czy osoby, które „znają się na wszystkim”...
 / Fot. M. PoltorakKolejnym punktem komedii dell arte jest improwizacja, gdyż jest to komedia sprzed czasów Carlo Goldoniego (18 w.), która nawet gdy bazuje na tekstach, to są one tylko podstawa do improwizacji, żywej interpretacji.
Detalem stałym i ciekawym związanym z trupami dell arte jest wielojęzyczność. Podróżujący po rozdrobnionej na księstwa Italii aktorzy, wykorzystywali dla swoich postaci dialekty z rożnych części Włoch.
 / Fot. M. Poltorak Zdaniem Agnieszki Cianciary-Frolich dni komedii maja na celu pokazanie ,że komedia dell arte jest głęboko zakorzeniona w naszym postrzeganiu, a jej elementy wykorzystywane są ciągle w teatrze, filmie czy kreskówkach.

Więcej o Scenie na Lwowskiej na www.studiodono.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.