Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19115 miejsce

Kraków. Wiersze pisane gwarą - spotkanie w Podgórzu

Poezja pisana gwarą autorstwa Mariana Kowalika zdominowana jest przez ważne wartości ludzi gór - miłość, dumę, honor, doświadczenie wiary, piękno przyrody oraz przemijanie i śmierć.

 / Fot. fot. M. Bolesławski W Domu Kultury Podgórze miał miejsce niecodzienny wieczór z poezją pisaną gwarą góralską. Autorem wierszy był krakowski poeta, miłośnik gór – Marian Kowalik.

W wierszach Kowalika spisywanych gwarą na przestrzeni 30 lat dominuje przyroda i opisy sentymentalne, pełne zachwytu związanego z pewnym mikrokosmosem góralskim. Nie jest to jednak spojrzenie z zachwytem nad czymś nowym, ale stara się być odkrywaniem na nowo znanego krajobrazu, którym autor nieustannie się zachwyca. W poezji góralskiej Mariana Kowalika jest wiele radości, dużo muzyki, która zadaje się unosić w powietrzu. Pojawia się w nich bardzo góralska wizja Boga, raju, Maryi i aniołów. Poetyka nawiązuje do modlitwy, takiej swojskiej kontemplacji teologicznej, opartej na Ewangelii.

 / Fot. fot. M. BolesławskiW utworach gwarowych Mariana Kowalika znajdujemy mnóstwo personifikacji przyrody – gór, lasów słońca, grani i smreków czy kwiatów. Wiersze mają charakter opowieści, gawędy góralskiej snutej gdzieś na progu chałupy, czy na pastwisku. Pojawia się w niej dużo architektury – głównie kapliczek czy domów.

W wierszach przewija się motyw lokalnego, góralskiego patriotyzmu ponieważ w zasięgu poetyckich zainteresowań Kowalika wchodzą nie tylko Tatry, ale całe Karpaty-słowackie, ukraińskie czy rumuńskie. W poezji możemy zauważyć wiele opisów folkloru, głownie strojów. Jest to więc literatura dominowana przez ważne wartości ludzi gór -miłość, dumę, honor, doświadczenie wiary, piękno przyrody oraz przemijanie i śmierć.

 / Fot. fot. M. BolesławskiPodczas wieczoru publiczność mogła posłuchać pięknych aranżacji melodii góralskich na skrzypce elektryczne oraz tradycyjnej muzyki góralskiej w gościnnym wykonaniu Adama Prucnala - muzyka, kompozytora, instrumentalisty grający m.in. z zespołami Ziyo, Brathanki oraz Krakowskie Przedmieście.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.