Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wierzba Bartosza Nalepy

Pozornie jednostajne obrazy pod warstwą wizualną zdają się posiadać antropomorficzne cechy.

Bartosz Nalepa, Wierzba japońska, akryl na płótnie, 210 x 210 cm, 2015 / Fot. mat. Galerii OlympiaW Galerii Olympia trwa wystawa najnowszych prac Bartosza Nalepy. Prezentowane na niej obrazy stanowią emocjonalny pejzaż, zanurzony w odcieniach natury. Te, pozornie jednostajne przedstawienia, pod warstwą wizualną posiadać zdają się antropomorficzne cechy – niejako obserwują widza, jednocześnie hipnotyzując go w warstwie jego wewnętrznej wrażliwości. Choć obrazy przypominają płótna impresjonistyczne, można je śmiało obserwować także z bliska.

Bartosz Nalepa, Brzeg, olej na płótnie, 120 x 120 cm, 2015 / Fot. mat. Galerii OlympiaKolory i faktura malowideł spełnią – zdaniem Aleksandra Janickiego – (…) rodzaj zasłony, odsłania to,
co w materii obrazu jest niepokojąco żywe. Ta konkretność materii obrazu często zostaje u Bartka zanurzona w niedopowiedzianej i ulotnej materii nawarstwień coraz bardziej skrywających pierwotną warstwę, której śladem są impasty. Ślady narzędzia, ślady walki. To nie tyle malarstwo gestu,co erupcja spontanicznych gestów, których motorem są emocje niedbające o walor estetyczny. Liczy się świadectwo.W istocie to autoportrety człowieka konfrontującego się z dramatem tego, co kłębi się już nie tylko w głowie twórcy, ale w jego trzewiach. Malarstwo somatyczne?(…) Jedno jest pewne: dzieła Bartka Nalepy realizują dezyderatę Józefa Czapskiego, przywołaną ostatnio w związku z otwarciem w Krakowie pawilonu jego imienia z wystawa stałą, którą miałem zaszczyt projektować, Nie liczy się realizm czy antyrealizm. Liczy się prawda.


Bartosz Nalepa, Ozimina, akryl na kartonie, 100 x 100 cm, 2014 / Fot. mat. Galerii Olympia

Wystawa potrwa do 30 czerwca.
Informacje na GALERIA OLYMPIA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.