Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wspólna Ziemia w Manggha

Metafory drzew i krwi oraz lustra w trofeach – to tylko niektóre, symboliczne przekazy dwóch artystek, którym nieobojętna jest przyszłość naturalnego środowiska i jego relacji z człowiekiem.

Wystawa Wspólna Ziemia w Krakowie / Fot. M. PółtorakW Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie trwa wystawa dwóch artystek mieszkających we Francji: Shigeko Hirakawa oraz Elżbiety Wela Wierzbickiej zatytułowana Wspólna Ziemia.
Ekspozycja, w której skład wchodzą instalacje i formy przestrzenne ukazuje niebywałą wrażliwość artystek na to, co współczesna cywilizacja robi ze środowiskiem naturalnym. Ważnym elementem wystawy jest także ukazanie uniwersalności wzajemnego oddziaływania na siebie natury i człowieka, niezależnego od różnic kulturowych.
Autorki poruszają istotne ekologiczne zagadnienie, które zawrzeć można w hasłach takich jak: energia, życie, tlen, woda, niszczenie lasów itp. Wspólna Ziemia to pierwsza wspólna wystawa mieszkających we Francji artystek.

Wystawa Wspólna Ziemia w Krakowie / Fot. M. PółtorakW sztuce Shigeko Hirakawa na plan pierwszy wysuwa się kwestii roli drzewa w życiu człowieka i planety. Inspiracją do stworzenia instalacji dla Hirakawa był efekt zmniejszania się areałów leśnych na świecie. Drzewo, które jest bohaterem jej twórczych rozważań w języku japońskim występuje w ciekawej grze słownej, gdyż jednym określeniem oznacza się tu i drzewo i ducha.
Artystka zaznacza, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na proces fotosyntezy i drzewa zaczynają tracić swoje barwy, dlatego stara się w swojej sztuce dodać drzewom koloru. To z kolei stało się metaforą utraty przez człowieka ducha, gdzie motyw czerwieni podkreśla rolę ludzkich soków wewnętrznych czyli po prostu życiodajną krew.

Wystawa Wspólna Ziemia w Krakowie / Fot. M. PółtorakW instalacjach Elżbiety Weli Wierzbickiej znajdujemy takie formy jak: anamorfozy, trofea i lampiony, które analizują, często bezmyślne relacje człowieka do natury. Przyroda, często traktowana, jako dekoracja, ozdoba czy jako coś, co wręcz przeszkadza i nadaje się do wycięcia, traci w oczach współczesnych szacunek i wartość.
W swoich przedstawieniach Wierzbicka pokazuje nam trofea, gdzie zamiast rogów zwierzęcych widzimy korzenie wyciętych drzew oraz lustra by przyjrzeć się sobie i odpowiedzieć na pytanie: czy przejmujemy się tym życiem, dzięki któremu i my żyjemy…Wystawa Wspólna Ziemia w Krakowie / Fot. M. Półtorak

Wystawa potrwa do 8 września.
Informacje na MANGGHA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Samo życie i sztuka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziekuje, za tak piekny artykul o wystawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Purpurowe oświetlenie jednej z instalacji odbieram w sposób nakazujący
refleksję pdnośnie sugestii zawartych w tytule wystawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.