Facebook Google+ Twitter

Kraków wypuści obligacje. W ten sposób spłaci długi

Kraków wyemituje obligacje o wartości 300 milionów złotych. W ten sposób miasto chce spłacić zaciągnięte kredyty.

Krakowscy radni zgodzili się na emisję obligacji. W środę podjęli w tej sprawie stosowną decyzję. W ten sposób chcą ratować miasto przed bankructwem. Dług stolicy Małopolski oscyluje dziś w granicach 2 miliardów złotych. Tylko w tym roku Kraków musi spłacić 454 miliony kredytu.

Władze miasta, które od dłuższego czasu borykają się z problemami finansowymi upatrują nadzieję w obligacjach. Radni postanowili, że miasto
wyemituje obligację warte 300 milionów złotych. - Właśnie dziś (czwartek) rozpoczęliśmy rozmowę z kilkoma placówkami bankowymi. Liczymy, że z końcem kwietnia uda nam się podpisać stosowne umowy - mówi dla Wiadmości24 Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Krakowa.

Przeczytaj także:Radni przekonują, aby mieszkańcy płacili podatki w Krakowie

Obligacje mają być wydane w dwóch seriach na kwotę 180 milionów z terminem wykupu 12 lat od daty emisji oraz na 120 milionów z terminem wykupu na 15 lat. Urzędnicy miejscy tłumaczą, że wypuszczenie obligacji jest o wiele korzystniejsze niż zaciągnięcie kredytu bankowego.

Środki uzyskane z obligacji mają być przeznaczone na spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów. Opozycja uważa, że jest to przenoszenie problemu spłaty zadłużenia na przyszłe pokolenia. - Proszę tego nie traktować w takich kategoriach. Warto zaznaczyć, że my tych pieniędzy nie przejadamy. Przecież kredyty, które spłacamy, posłużyły do realizacji wielu inwestycji. My te inwestycje zostawiamy naszym dzieciom. A one i tak kiedyś musiałyby zostać zrealizowane - tłumaczy Monika Chylaszek. - Warto też pamiętać, że w czasie, kiedy były brane te kredyty, był to okres pozyskiwania dużych sum ze środków unijnych na inwestycje. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej okazji - dodaje rzecznik prezydenta miasta.

Znajdź nas też na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Drogi Autorze

Informacja interesująca jednak tytuł okropnie niefortunny. Prawidłowe ujęcie znajduje się dopiero w zajawce.

Obligacje są klasycznym instrumentem dłużnym, wieć Kraków długu nie spłaci a jedynie będzie go rolować (zamieni jeden rodzaj na inny).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.