Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wystawa o historii piłki nożnej międzywojennego Podgórza

„Zapomniana Chwała” to wystawa sięgająca do tych niezwykłych wydarzeń. Ukazuje chwile największej chwały Garbarni, Klubu Sportowego Podgórze i Korony.

 / Fot. plakatAutorzy zgromadzili pamiątki klubowe i dziesiątki zdjęć które świadczą o wielkości podgórskiego futbolu.
Historia piłki nożnej w Krakowie bogata jest w ważne wydarzenia, niesamowite mecze, rewelacyjne sukcesy i katastrofalne upadki. Można uznać bez cienia wątpliwości że Kraków (zaraz po Lwowie) jest matecznikiem polskiego futbolu. Tutaj powstały pierwsze polskie drużyny, narodził się pierwszy narodowy związek piłkarski (jeszcze w strukturach austriackiego Verbandu), tutaj miał swoją siedzibę Polski Związek Piłki Nożnej. Zdobywano mistrzostwa, spektakularnie spadano z Ligi, grano podczas okupacji niemieckiej, kluby przetrwały szalone reformy sportu w czasach stalinowskich i okres zmian ustrojowych na początku lat dziewięćdziesiątych.
Prawdziwą potęgą piłkarską Kraków był jednak w okresie międzywojennym. Nigdy poza sezonami 1933 i 1934 nie zdarzyło się aby w Ekstraklasie występowały cztery drużyny z jednego miasta. Nigdy później nie powtórzyły się czasy kiedy rozgrywano derby dzielnicy Podgórze na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Nigdy po roku 1931 tytuł mistrza Polski nie trafił do klubu podgórskiego.
„Zapomniana Chwała” to wystawa sięgająca do tych niezwykłych wydarzeń. Ukazuje chwile największej chwały Garbarni, Klubu Sportowego Podgórze i Korony. Autorzy zgromadzili pamiątki klubowe i dziesiątki zdjęć które świadczą o wielkości podgórskiego futbolu. Dyplom za mistrzostwo Polski dla Garbarni, puchary za doskonałe wyniki ligowe dla KS Podgórze, legitymacje klubowe, oryginalne piłki i buty piłkarskie to tylko niewielka część zbiorów obecnych na wystawie. „Zapomniana Chwała” to skok czasowy w sportowe międzywojnie, próba uświadomienia kibicom że Kraków to nie tylko Wisła i Cracovia, wskrzeszenie wspaniałych drużyn i zawodników którzy tworzyli fenomen międzywojennej piłki nożnej w krakowskim Podgórzu.
Autor wystawy: Norbert Tkacz (www.blog358.pl), scenografia: Jakub Maciąg, kurator: Melania Tutak
otwarcie wystawy: 5 czerwca 2014, godzina 18.00, Dom Historii Podgórza, ul. Limanowskiego 13

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.