Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami

Sztuka Orłowskiego - pomimo surowej formy- ma w sobie pierwiastki optymizmu. Nie daje jednoznacznie ponurej odpowiedzi, lecz proponuje widzowi narzędzie dla własnej kreatywności, daje możliwość wyboru, podpowiada …

Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. PółtorakW Pracowni Pod Baranami trwa wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego zatytułowana „Cisza”.

Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. PółtorakW ramach ekspozycji zaprezentowane zostały prace artysty nawiązujące do anatomii ciała ludzkiego. Eksponaty można podzielić na dwie grupy: studium sylwetki w ruchu oraz niedokończone, fragmentaryczne wizerunki anatomiczne. Paweł Orłowski, można powiedzieć, że dzieli człowieka na części, na kawałki, z których możliwe jest zbudować go na nowo, ale tylko pod warunkiem „uzupełnienia” ciała duchem.
Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. PółtorakKraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. PółtorakPierwsza grupa to postacie w ruchu, zwinne i piękne niczym antyczni herosi.
Analiza ludzkiego ciała ma tutaj charakter zobrazowania możliwości tej substancji.
Natomiast rzeźby przedstawione w drugiej części zdają się być martwe. Poszczególne, statyczne elementy jak stopy, torsy, kończyny położone zostały obok siebie jak w laboratorium, umieszcza się obiekty do badań.
Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. PółtorakTakie, pozbawione życia, ciało służy jedynie chłodnej analizie anatomicznej – utylitarnej i upiornej zarazem.
Ale sztuka Orłowskiego ma w sobie pierwiastki optymizmu – nie daje jednoznacznie ponurej odpowiedzi, lecz proponuje widzowi narzędzie dla własnej kreatywności, daje możliwość wyboru, podpowiada …
Efekt niepokoju, ciszy i kontemplacji potęguje na pewno kolor prac, oscylujący miedzy brązem, patyną i rdzą, a także widoczne w formie dążenie do geometrycznego przedstawienia świata. Uobecnia się to poprzez ułożenie proporcji korpusów, gotowych do przyjęcia ducha w swą, uformowane symetrycznie materię.
Kraków. Wystawa rzeźby Pawła Orłowskiego w Pracowni Pod Baranami / Fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 30.12
Informacje na NEW ERA ART

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.