Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wystawa Siedemdziesiąt dwa i 21037

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Wystawa Siedemdziesiąt dwa i 21037
Wystawa Siedemdziesiąt dwa i 21037
Edyta Mąsior skupia się na nieco mistycznej drodze, jaką przebywa od zaciekawienia rodzinną historią po jej rozwikłanie. Istotą projektu jest kontemplacja drogi kolejowej, jaką przebył więzień o numerze obozowym 21037.

W Galerii Domu Norymberskiego w Krakowie trwa wystawa prac autorstwa Edyty Mąsior zatytułowana Siedemdziesiąt dwa i 21037. Pod tą, tajemniczą nazwą kryje się rodzinna historia artystki.

W swoim artystycznym projekcie Edyta Mąsior nawiązuje do rodzinnej tajemnicy zniknięcia jej dziadka podczas wojny. Dziadek – osoba znana Edycie Mąsior tylko z portretu, wyszedł pewnego dnia do pracy i nigdy nie wrócił. Miał 34 lata, był rok 1940. Długo nie udało się natrafić na żaden ślad po nim, a prowadzone poszukiwania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Dopiero w 2013 udało się poznać jego losy. Został aresztowany i osadzony w więzieniu w Katowicach, trzy tygodnie później przewieziony do Hof, potem do Monachium, a stamtąd do obozu w Dachau. Pod koniec stycznia 1942 przetransportowano go do obozu w Hartheim, gdzie został stracony. Jego numerem obozowym był cyfra 21037.

Edyta Mąsior w swojej sztuce skupia się na nieco mistycznej drodze, jaką przebywa od zaciekawienia rodzinna historią po jej rozwikłanie. Istotą projektu jest kontemplacja drogi kolejowej, jaką przebył więzień nr 21037.
Warstwa emocjonalna kryje się tu w samej symbolice kolejowej. Nie jest istotne dociekanie prawdy w realnym życiu ale to, ulotne uczucie duchowej więzi pomiędzy dziadkiem a wnuczką. Ten emocjonalny zapis to wariacje na temat torów i tunelu kolejowego. Motyw podążania ku przeznaczeniu, trakcją w nieznane - to jakby wojaż w głąb poruszających obrazów utworzonych w dziecięcym umyśle.

Prace Mąsior są grafiką na aluminium, kombinacją fragmentów spektaklu z wykorzystaniem motywu podróży oraz animacją z dźwiękiem bicia własnego serca. Osobista, nieco oniryczna wizja pokazuje te siedemdziesiąt dwa lata tułaczki wspomnień po rozlicznych węzłach kolejowych – zarówno tych, którymi realnie przewożony był dziadek jak i tych, którymi wędrowała Edyta Mąsior.

Klamra dwóch liczb: siedemdziesiąt dwa i 21037 – to rodzaj zamknięcia historii w przeszłości, nadania spokoju pamięci o zaginionym aż wreszcie wykonanie swoistego pomnika ze sztuki. Zwiedzając wystawę widz powoli wchodzi w rytm podróży, która odmierzała lata retrospekcji.

Wystawa potrwa do 9 października.
Informacje na DOM NORYMBERSKI FB

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto