Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wystawa „Skąd? Dokąd?” w Galerii Solvay

Interpretacje migawek z życia w wykonaniu artysty ma charakter reportażowy-nie jesteśmy pouczani, ale przedstawia się nam spojrzenie symboliczne-to do nas należy interpretacja i stosowne wnioski.

Malarstwo Kamila Kuzko / Fot. fot. M. PółtorakW lutym Galeria Solvay proponuje zwiedzającym wystawę prac Kamila Kuzko, krakowskiego artysty-plastyka, która nosi intrygująca nazwę Skąd? Dokąd?. Pierwszym wrażeniem, jakie odnosi się spoglądając na obrazy wchodzące w skład ekspozycji jest poczucie pewnego rodzaju, symbolicznego ujarzmienia metafizycznej strony życia, i tego jakże filozoficznego pytania skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy?. Malarstwo Kamila Kuzko / Fot. fot. M. Półtorak
Interpretacje migawek z życia w wykonaniu artysty ma charakter reportażowy-nie jesteśmy pouczani, ale przedstawia się nam spojrzenie symboliczne-to do nas należy interpretacja i stosowne wnioski.
Nie jest to sztuka łatwa, jak również nie aż tak zakamuflowana w swej treści, by stanowić łamigłówkę tylko dla wytrwałych. Moim zdaniem do zrozumienia potrzeba bardziej cierpliwości i czasu-jakiegoś rodzaju „benedyktyńskiej pracy” nad obrazem. A wszystko to w celu ułożenia sobie w głowie strumienia skojarzeń. A jest ich co nie miara. Malarstwo Kamila Kuzko / Fot. fot. M. PółtorakWystawa Kamila Kuzko to doszukiwanie się absolutu w scenach z życia wziętych; styl obrazów utrzymany jest w manierze rysunkowej, charakterystycznej dla warsztatów średniowiecznych twórców, gdzie dominowały postacie o smukłych proporcjach. Warto się tu w podobny sposób dopatrzyć wpływu bizantyjskich fresków i prawosławnych ikon. Koncepcja obrazów zatem, podlega w sferze tematycznej współczesnym sprawom, ale w kwestii przedstawienia bardziej kanonom sztuki dawnej, głównie wschodniej, z jej tajemniczością, umiłowaniem nieskończoności czasu, lecz także z dwuwymiarowym tłem, które symbolizuje inne postrzeganie rzeczywistości. Malarstwo Kamila Kuzko / Fot. fot. M. Półtorak
W takim ujęciu tematyka i figury wchodzące w skład zestawień malarskich Kuzko są tylko pretekstem, by ukazać alegorie podróży; przechodzenia z jednego wymiaru (sztuki, życia, percepcji…) ku wymiarowi drugiego (innemu?).
Zdaniem Roberta Kardzisa -kuratora wystawy Kamil Kuzko odrzucając bieżące, chwilowe mody i trendy, artysta szuka dla siebie pewnego punktu oparcia, stałości, porządku rzeczy -być może nawet uświęconego, do którego zawsze będzie mógł się odwołać. Szuka wierności sobie.

Wystawa potrwa do 3 marca.

Informacje na WYSTAWA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.