Facebook Google+ Twitter

Kraków. Wystawa Tańce Polskie

Na obrazach Katarzyny Chodoń możemy podziwiać oberek, krakowiak, lubelski mach… poczuć się jak na wiejskiej potańcówce oddającej charakter wsi - lekko sielankowej, ale też lekko niepokojącej.

W Żywej Pracowni na krakowskim Kazimierzu trwa wystawa zatytułowana „Tańce Polskie”. Ekspozycja ma charakter malarskich migawek, które obrazują detale związane z polskim tańcami ludowymi.
Kraków. Wystawa Tańce Polskie / Fot. M. PółtorakKraków. Wystawa Tańce Polskie / Fot. M. PółtorakPokazane ujęcia są bardzo dynamicznym zapisem, nieco już zapomnianych elementów kultury ludowej. Kultury, która sprowadzona została do roli Cepelii czy gadżetów dla turysty.

Katarzyna Chodoń bardzo precyzuje
(i przy tym ładnie) oddaje dynamikę tańca – charakterystyczne pozy, zatrzymanie ruchu i pełen zaangażowanie postaci w taniec. Kraków. Wystawa Tańce Polskie / Fot. M. PółtorakNa obrazach możemy zatem podziwiać oberek, krakowiak, lubelski mach… poczuć się jak na wiejskiej potańcówce oddającej charakter wsi lekko sielankowej ale też lekko niepokojącej...

Rytm sztuki Katarzyny Chodoń dostarcza widzowi oryginalnych przemyśleń, ale też pozwala wniknąć w zawarte w niej przez malarkę emocje i archetypy. Ważną rolę w pokazywanych na wystawie obrazach pełni kolor i faktura strojów ludowych, które zilustrowane zostały w wiernym odtworzeniu.
Kraków. Wystawa Tańce Polskie / Fot. M. PółtorakWarto dodać, że obrazy te są bardzo "muzyczne", dźwięki energicznych melodii obserwator może w swej wyobraźni usłyszeć... tak po prostu.

Wystawa potrwa do 20 grudnia.
Informacje na FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

obrazy "na żywo są magiczne", podobnie jak wernisaż, który zamienił Żywa Pracownię w wiejską, a raczej ludową, tradycyjną karczmę ... było i wino i muzyka, a zwłaszcza piękny, tradycyjny śpiew a capella ... dziewczyny dały czadu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla artystki, że podjęła w swych pracach ważny temat, pokazując w piękny sposób nieodłączny element ludowej kultury - taniec i strój. Podziwiam wkład włożonej pracy polegający m.in. na ich wiernym odtworzeniu. Dziękuję za to i chętnie wystawę odwiedzę osobiście.
Jednocześnie pragnę wyrazić, że zgadzam się z Panią red. Martą Półtorak, co do opinii dotyczącej roli i miejsca tej kultury w obecnych czasach. Dbałość o tradycje i historyczną prawdę jest umocnieniem filarów, na których opiera się każdy naród. Nie wolno pozwolić na odcięcie nas od tych wartości. Dziękuję serdecznie Paniom za poczynione w tym kierunku wysiłki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.