Facebook Google+ Twitter

Kraków. WYSTAWA "WESELA 21" w Muzeum Etnograficznym

Modne dodatki ślubne, zdjęcia z ślubnych sesji clelebtytów, plakaty z romantycznych komedii sąsiadują z tradycyjnymi portretami weselnymi, chlebami, wiankami i modlitwami o dobrego współmałżonka.

Kraków. WYSTAWA Kraków. WYSTAWA W latach 2009–2014 muzeum badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Główna części wystawy dotyczy ślubów z XXI w. Narrację ekspozycji tworzą także obiekty z dawnej weselnej kolekcji muzealnej. Wesela to poważna decyzja, dotycząca nie tylko nowej drogi życia, ale także organizacja samej uroczystości.
Dylematy narzeczonych oraz tradycja i komercjalizacja wesel dają etnografom wiele wątków badawczych. Współczesne mody weselne konfrontują z dawnymi rytuałami ślubno-weselnej przemiany w żonę i męża.
Kraków. WYSTAWA Kraków. WYSTAWA Modne dodatki ślubne, zdjęcia z ślubnych sesji clelebtytów, plakaty z romantycznych komedii sąsiadują z tradycyjnymi portretami weselnymi, chlebami, wiankami i modlitwami o dobrego współmałżonka. Kiczowatości różowych serduszek przełamują tradycyjne skrzynie na wiano panny młodej.
Tradycja i nowoczesność zbliżają się do siebie, wykazuję punkty wspólne, co pokazuję, iż, kluczowe elementy weselne pozostają praktycznie bez zmian. Obserwacja tego procesu niejako w lustrze historii to właśnie sedno przesłania ekspozycji w krakowskim Muzeum Etnograficznym.Częścią projektu „Wesela 21” jest również książka pod red. Magdaleny Zych i Doroty Majkowskiej-Szajer.

Kraków. WYSTAWA Kraków. WYSTAWA Kraków. WYSTAWA Wystawa potrwa do 6.10.2016.
Informacje na : ETNOMUZEUM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.