Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22857 miejsce

Kraków wzbogacił się o nowe Centrum Kongresowego ICE

Na krakowskich Dębnikach u podnóża zamku wawelskiego prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa w czwartek 16 października otworzył nowoczesne Centrum Kongresowe ICE, które ma już obłożenie imprezami, konferencjami na kilka lat.

prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa zwiedza przed otwarciem Centrum Kongresowe ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Długa była droga Baner Centrum Kongresowe ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków zanim powstało Centrum Kongresowe ICE. Minęło kilkanaście lat starań o jego powstanie oraz siedmiu latach prac projektowych. Sama budowa trwała trzy i pół roku budowy.

Nareszcie 16 października Kraków otrzymał prestiżowe Centrum Kongresowego przy ul. Marii Konopnickiej 17 na światowym poziomie. ICE - Congress Centre będzie miejscem, gdzie na najwyższym poziomie kultura i sztuka spotyka się z nauką i biznesem.

Projekt Budynku Centrum Kongresowego ICE Konferencja prasowa Pani Dyrektor Krakowskiego Biura festiwalowego / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków wyłoniony został w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Wygrał zespół:

Szklana ściana ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków 1. Ingarden & Ewý Architekci - Główny Architekt
Autor: Krzysztof Ingarden
Współpraca: Jacek Ewý;
Architekci prowadzący: Piotr Urbanowicz (Project Manager), Jacek Dubiel, Piotr Hojda, Sebastian Machaj, Jakub Wagner, Tomasz Koral, Piotr Kita

2. Arata Isozaki & Associates - Konsultant Projektu
Autorzy: Arata Isozaki, Hiroshi Aoki prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa otwiera Centrum Kongresowe ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków
Konferencja prasowa prof. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Zespół: Yoko Sano, Takayuki Uchida

3. Akustyką zajmowali się Raf Orlowski, ARUP Acoustics Cambridge, UK
4. Technologia sceny wykonali: ARUP Venue Consulting, Winchester, UK
5. Konstrukcjami zajmowali Project Service, Kraków, Polska
Autorzy: Jerzy Gundelach, Włodzimierz Jacek Jędrychowski
Współpraca: Piotr Gundelach, Michał Górski, Maciej Janusz, Jerzy Kaczmarczyk, Grzegorz Leśny.

Wnętrze Centrum Kongresowe ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Przedstawiam Wnętrze Centrum Kongresowe ICE. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków kilka ciekawostek odnośnie tego obiektu na podstawie dokumentacji:

1. Sala audytoryjna jest typu Winnica z częściowo otaczającą oraz częściowo frontalną aranżacją widowni wokół estrady. Bardzo dobrze dostosowana do funkcji konferencyjno - kongresowych i koncertowych. Takiego typu sala umożliwia realizację imprez:
- koncerty symfoniczne z widownią dla 950 widzów, natomiast scena wówczas pomieści 100 osobową orkiestrę i 200 osobowy chór,
- koncerty z widownią dla 1450 - 1800 widzów przy ograniczonym składzie orkiestry,
- konferencje z widownią dochodzącą do 2100 miejsc.

2. Sala teatralna jest wielofunkcyjna w kształcie tradycyjnego, prostokątnego tzw. „pudełka do butów”. Scena typu pudełkowego to portal sceniczny, regulowane proscenium, kurtyna i zaplecze. Zmienna ilość miejsc na widowni dochodząca maksymalnie do 600 widzów.

Miejsca siedzące dla widzów rozmieszczone są na dwóch poziomach - stalli i balkonu – pozwala to niewielka odległości pomiędzy sceną i widownią. Daje możliwość realizować między innymi: przedstawienia teatralne i baletowe, koncerty, konferencje, meetingi, projekcje filmowe.

3. Sala kameralna zlokalizowana została na trzecim piętrze ICE. Posiada płaską podłogą i 300 miejscami siedzącymi, wyposażone jest w ścianę akustyczną umożliwiającą podział na dwie niezależnie działające części. Zespół sal konferencyjnych wraz z salą kameralną i holem mogą tworzyć jedną dużą przestrzeń ekspozycyjno - bankietową o powierzchni ok. 1000 m2.

4. Zespół sal konferencyjnych znajduje się w sąsiedztwie sali kameralnej oraz obejmuje:
- przestrzeń konferencyjną o powierzchni ok. 500 m2, którą można elastycznie dzielić za pomocą systemu ścian akustycznych,
- zespół konferencyjny uzupełniają pokoje dla organizatorów, centrum prasowe, toalety i hol z bufetem,
- zespół wraz z salą kameralną i holem mogą tworzyć jedną dużą przestrzeń ekspozycyjno - bankietową o powierzchni ok. 1000 m2.
- taki układ pozwala realizować spotkania w ramach konferencji i kongresów, kameralne koncerty, meetingi, projekcje filmowe, pokazy mody.
- następujące są możliwe aranżacje:
a) układ jednoprzestrzenny - przestrzeń wystawowa,
b) układ konferencyjny - podział na grupy robocze, audytorium 2 x 50, przy stołach 11 x 12
c) układ bankietowy przy możliwości miejsca siedzące 360 lub stojące dla 1000 osób,
d) układ kongresowy dla audytorium 2 x 300.

5. Pokoje wielofunkcyjne 32 pomieszczenia o zróżnicowanej powierzchni,
zlokalizowane na dwóch kondygnacjach - F1 i F2. Pozwalają na organizację spotkań dla od 6 do 30 osób. Pomieszczenia wyposażone zostały w indywidualne węzły sanitarne. Mogą służyć jako pokoje spotkań lub jako garderoby zbiorowe i indywidualne.

Dla Krakowa to ważny obiekt, bo w miejsce klepiska i chaszczy naprzeciwko dumnego Zamku na Wawelu sąsiaduje obecnie nowoczesny obiekt. Operatorem kompleksu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe www.biurofestiwalowe.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Już się bałem, że nie doczekam...! Wspaniałe miejsce, wspaniały obiekt, wielofunkcyjny. Teraz Kraków może być nie tylko centrum kultury dzięki znakomitym krakusom, ale i centrum dla tych artystów, uczonych czy działaczy, którzy nas omijali, ponieważ nie było miejsca dla spotkań z nimi. Przepiękna Mangha nieopodal, czy szacowne, lecz skrajnie czasem niedostosowane do wymagań danej dziedziny kultury zabytki, czy wreszcie tak fatalne miejsce dla widowisk i koncertów jak Hala Wisły.... Szkoda słów.
Na marginesie: czy musimy tak się od razu snobować (nie przychodzi my na myśl lepsze określenie) i nazywać Krakowskie Centrum Kongresowe (KCK) ICK? Kto nie zna angielskiego, nie wie, o co chodzi (International Conferences & Entertainment). Po pierwsze, niekoniecznie międzynarodowe, po drugie na razie bardziej niż o konferencjach pisze się i mówi o koncertach i widowiskach, które nie za bardzo pasują do terminu "entertainment" (i dobrze!). Po trzecie, nawet mnie skrót ICE kojarzy się z Ickiem, nieśmiertelnym bohaterem genialnych szmoncesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.