Facebook Google+ Twitter

Kraków. "Z Albumu Rodzinnego Czeczów, Chrzanowskich, Puchalskich"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-27 12:39

Taki tytuł nosi wystawa fotografii poświęcona twórczości oraz przybliżająca prywatnie postać jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników - Włodzimierza Puchalskiego.

ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego - W. Puchalski przy pracy / Fot. autor nieznanyPrzyroda pełna ulotnych tajemnic, ptaki i zwierzęta przedstawione z kronikarskim pietyzmem w fotografiach Włodzimierza Puchalskiego można podziwiać w krakowskim Dworze Czeczów. Sam autor - Włodzimierz Puchalski - był jednym z największych polskich podróżników.

Zrealizował kilkadziesiąt filmów przyrodniczych, kilkaset tysięcy negatywów, napisał wiele książek. Jego najsłynniejsze dzieła to - "Bezkrwawe Łowy","Ptasia wyspa", "Zima w Puszczy Białowieskiej", "Lato na Wyspie Króla Jerzego", "Skrzydlaci rycerze". Był operatorem, reżyserem, fotografem i myśliwym, którego twórczość stanowi klasykę i prekursorskie rozwiązania dla polskiego filmu przyrodniczego.

Zdobywca wielu krajowych i międzynarodowych nagród - w tym - podwójna I nagroda MFF Fontainebleau i MFF Edynburg w 1947 roku za "Ptasią wyspę", Honorowe wyróżnienie MFF Londyn za "Wykluwanie się piskląt", I nagroda na Kongresie Ochrony Przyrody Edynburgu oraz Złoty Medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie.

Filmy Puchalskiego wielokrotnie emitowała Telewizja Polska. Fotografował dla polskich i zagranicznych czasopism przyrodniczych. Ponieważ był daltonistą prawie wszystkie jego zdjęcia są czarno-białe. Na jego fotografiach szczególne miejsce zajmują surowe krajobrazy polarne oraz ptaki. Całe życie poświęcił wyprawom. Zmarł, tak jak żył - podczas wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego w wieku 70 lat. Tam też został pochowany.

Zaproszenie / Fot. mat. organizatoraWiększość jego prac znajduje się w Muzeum Niepołomickim. W 2011 roku W 102. rocznicę urodzin Włodzimierza Puchalskiego Dwór Czeczów w Krakowie oraz Muzeum Niepołomickie "Zamek Królewski w Niepołomicach" zapraszają na wernisaż wystawy, która potrwa do 5 kwietnia.

5 marca 2011 godz. 11.00
Dwór Czeczów, ul. ks. Popiełuszki 36, Kraków.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.