Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4968 miejsce

Kraków. Z głową bez karabinu w Muzeum Armii Krajowej

Wystawa "Z głową bez karabinu" prezentuje powojenne dokonania AK-owców. Tytuł ekspozycji nawiązuje do wiersza K.K. Baczyńskiego "Z głową na karabinie", który uważany jest za opis dramatu całego pokolenia.

Kraków. Z głową bez karabinu w Muzeum AK / Fot. fot. M. PÓłtorakKraków. Z głową bez karabinu w Muzeum AK / Fot. fot. M. Półtorak W Muzeum Armii Krajowej trwa wystawa prezentująca sylwetki osób znanych, jak chociażby Irena Kwiatkowska, Jan Nowak Jeziorański czy artysta Józef Szajna, ale także postaci nie tak popularnych, lecz również zasłużonych w różnych dziedzinach.

Jak możemy przeczytać na stronie wystawy: Historia Armii Krajowej nie zakończyła się 19 stycznia 1945 r., w dniu jej rozwiązania przez Komendanta Głównego gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.(...) źołnierze i oficerowie w nowej sytuacji przyjęli różne postawy. Niektórzy(...) kontynuowali walkę z Sowietami i narzuconą polskiemu społeczeństwu władzą ludową.(...). Spora część akowców – przekonana, że Polska na mocy decyzji zaakceptowanych przez aliantów zachodnich na długie lata znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a III wojna światowa to mrzonki – próbowała powrócić do normalnego życia. (...)Często w życiorysach akowców eksponuje się jedynie wątek konspiracyjny. Spoglądamy na nich wyłącznie przez pryzmat tajnej działalności, a przecież żyjąc w powojennej rzeczywistości, pracowali, tworzyli, byli po prostu aktywni. Umyka to naszej uwadze (...) .

Kraków. Z głową bez karabinu w Muzeum AK / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Z głową bez karabinu w Muzeum AK / Fot. fot. M. PółtorakOsobiste przedmioty związane z bohaterami trafiły na wystawę dzięki uprzejmości rodzin oraz instytucji, z którymi Muzeum nawiązało współpracę.

Bardzo często są to pamiątki, które nie były dotychczas prezentowane publicznie. Wystawę wzbogacają również archiwalne nagrania audiowizualne. Pośród 27 przentowanych byłych żołnierzy AK możemy odnaleźć konstruktorów, wynalazców, artystów i sportowców oraz ludzi zaangażowanych w sprawy społeczne, a nawet polityczne.

Informacje na http://www.bezkarabinu.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.