Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10320 miejsce

Kraków. Zabawa w obojętność

Obrazy pełne są nieschematycznych, nieregularnych linii oraz intuicyjnego zapisu barokowych malowideł. Do tej „sztuki obojętności” zalicza się także obraz utworzony z denek po kartonowych opakowaniach.

wystawa malarstwa Adriana Kolerskiego zatytułowana „Zabawa w obojętność” / Fot. M. PółtorakW Galerii Otwarta Pracownia trwa wystawa malarstwa Adriana Kolerskiego zatytułowana „Zabawa w obojętność”.
Pod tym tytułem kryje się intrygujące malarstwo, obok którego nie można przejść obojętnie, ale jest ono niewątpliwie zabawą skojarzeniami. W swej abstrakcyjnej formie przekazuję uniwersalną treść o tym, że wszystko podlega przemijaniu, zmieszczeniu, zużyciu i jest to proces tak naturalny, że przechodzimy obok niego często zupełnie obojętnie. Rolą zaś artysty powinno być zatrzymanie się nad tym mechanizmem i pewna zabawa jego właściwościami. Jak zatem można zapisać przemijanie? Można to uczynić poprzez schematy, skojarzenia.
wystawa malarstwa Adriana Kolerskiego zatytułowana „Zabawa w obojętność”. / Fot. M. PółtorakI tak też jest w malarstwie Kolerskiego – mamy tu zapis chwili, która umyka w sztukę pełną koloru i przede wszystkim ciekawych faktur. Obrazy pełne są nieschematycznych nacięć, pęknięć, nieregularnych linii a także intuicyjnego zapisu barokowych, iluzjonistycznych malowideł z pałacowych plafonów. A co najciekawsze – do tej intuicyjnej „sztuki obojętności” zaliczą się również obraz utworzony z… denek po kartonowych opakowaniach na soki.wystawa malarstwa Adriana Kolerskiego zatytułowana „Zabawa w obojętność” / Fot. M. Półtorak
Całość ma jednak wspólne korzenie, przesłanie, choć skrzętnie ukryte, będą analizą procesu twórczego, artystycznego chaosu, z którego wynika obraz, jako zapis chwili ulotnej.
Michał Hankus, kurator wystawy tak określa jej sens: „Sam twórca, mówiąc o swoich działaniach, podkreśla mnogość bodźców na niego wpływających. Owe inspiracje traktuje ze swoistą swobodą; z niezobowiązującą lekkością podchodzi do nurtujących go elementów rzeczywistości – muzyki, zauważonego fragmentu filmu czy dostrzeżonego niekiedy w pośpiechu obrazu, które niczym błysk jawią się i szybko znikają. Ową obserwację charakteryzuje paradoksalnie połączona precyzja i obojętność zarazem”.
wystawa malarstwa Adriana Kolerskiego zatytułowana „Zabawa w obojętność” / Fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 8 października.
Informacje na OTWARTA PRACOWNIA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.