Facebook Google+ Twitter

Kraków - zabytkowe miasto

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-21 17:34

Współautorzy: Ewa Żuchowska

Kraków - ciekawy, niesamowity i przyciągający turystów dużą ilością wartych obejrzenia zabytków. O tym, dlaczego warto przyjechać tutaj z drugiego końca Polski zapytaliśmy Jacka Majchrowskiego - prezydenta tego cudownego miasta.

Krakowska panorama / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_25_luty_2006_068.jpgJacek Andrzej Kwiatkowski: Jakie najważniejsze stałe atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć gości do Krakowa w sezonie zimowym?

Jacek Majchrowski: Kraków jest atrakcyjny dla turystów nie tylko w wakacje, ale przez cały rok! Turystów, podziwiających piękno krakowskich zabytków nie zrażają zimowe temperatury. Co najchętniej zwiedzają goście z Polski i zagranicy? Przede wszystkim Rynek Główny z bazyliką Mariacką i Sukiennicami, Wawel i dzielnicę Kazimierz. Nie zapominajmy o Bramie Floriańskiej, Barbakanie, zabytkowych budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lista krakowskich zabytków znanych w całej Polsce zdaje się nie mieć końca. Coraz więcej osób chce także zobaczyć architekturę Nowej Huty. Ważnym miejscem na mapie Krakowa stało się też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z pewnością beatyfikacja Jana Pawła II przyczyni się do tego, że do Łagiewnik w najbliższych miesiącach przybywać będzie wielu pielgrzymów. Kraków jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, obiektów zabytkowych i pamiątek historycznych. W mieście działa 46 muzeów wraz z oddziałami. Chciałbym Państwu polecić szczególnie dwa miejsca. Pierwsze z nich to trasa turystyczna w podziemiach Rynku Głównego. Została ona uruchomiona w jesieni ubiegłego roku i stała się sensacją na skalę nie tylko ogólnopolską. W tej chwili jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce.

- Wystawa „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” powstała w oparciu o zabytki, które odkryto podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 2005-2010. Można na niej zobaczyć m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku. Przy tworzeniu podziemnej ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne i wystawiennicze. Służą one do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę legendarnego miasta. Jedną z atrakcji podziemnego muzeum jest ekran z pary wodnej, przez który przechodzą zwiedzający. Dla ponad 500 zabytków znalezionych na terenie podziemi rynku stworzono animacje 3D. Dzięki ekranom dotykowym zwiedzający mogą przybliżyć dany eksponat i obejrzeć go w trójwymiarze z różnych stron. Na wystawie zastosowano projektory holograficzne, które służą do prezentacji m.in. trójwymiarowych rekonstrukcji budynków z minionych wieków. W muzeum znalazły się także ekrany plazmowe, lasery, oświetlenie efektowe i podświetlacze ledowe oraz nagłośnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.