Facebook Google+ Twitter

Kraków: zaduma i radosny patriotyzm w Święto Niepodległości

Czy radosny patriotyzm jest możliwy? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem zachowania szacunku i pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

Lekcja Śpiewania / Fot. Maria MajcherPrzykładem udowadniającym powyższe stwierdzenie są krakowskie obchody Święta Niepodległości, które od wielu lat przebiegają zarówno w atmosferze powagi, jak i radości.

Z biegiem czasu krakowianie nauczyli się cieszyć tym świętem. Uroczystościom, wyrażającym hołd dla tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę, towarzyszy również radość z tego, że po 123 latach niewoli tę niepodległość udało nam się odzyskać.

Każdego roku obchody Święta Niepodległości rozpoczyna msza św. w Katedrze na Wawelu, po której następuje złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim obok kościoła św. Idziego. Następnie pochód patriotyczny z udziałem kawalerii podąża z Wawelu przez Rynek na plac Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywają się główne uroczystości.

11 listopada krakowskie ulice przybierają odświętny wystrój, mieniąc się dekoracjami w barwach narodowych, a wieczorem kładka Bernatka zostaje oświetlona bielą i czerwienią.

W godzinach południowych jeździ wokół Plant "Tramwaj Patriotyczny", w którym młodzież śpiewa patriotyczne piosenki, a w centrum Krakowa rozdawane są chorągiewki i okolicznościowe śpiewniki.

Od 10 już lat obchody kończą się Lekcją Śpiewania pod stałym tytułem "Radosna Niepodległości". Twórcami pomysłu koncertów z udziałem śpiewającej publiczności są Waldemar Domański (dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki) i Kazimierz Madej (dyrektor kabaretu Loch Camelot). Obaj prowadzą je z wrodzoną sobie lekkością, mieszając nastrój zadumy nad polską historią z wesołym nastrojem wielu żołnierskich piosenek.Waldemar Domański i Kazimierz Madej / Fot. Maria Majcher

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Serce się raduje czytając taki tekst .
Pozdrawiam Kraków !

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - każdy sądzi według siebie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja już się swoje nachodziłem przed 89 rokiem. Teraz posiedzę w domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż przyjemnie poczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.