Facebook Google+ Twitter

Kraków zaprasza na Dni Kultury Białoruskiej

Dzisiaj zaczynają się w Krakowie V Dni Kultury Białoruskiej. To już tradycyjna impreza organizowana przez Uniwersytet Jagielloński, która co roku stara się przybliżyć Polakom Białoruś przez poznanie życia kulturalnego tego kraju.

Symbolika tegorocznego festiwalu / Fot. www.dkb.nzs.plW ciągu trzech dni, od 7 do 9 maja, Kraków odwiedzą białoruscy intelektualiści, wykładowcy, literaci i dziennikarze. Program imprezy składa się z konferencji, dyskusji, pokazów filmów i koncertów. DKB rozpoczną się seminarium „Kultura białoruska na progu XXI wieku”, które ma nadać ton wszystkim dalszym spotkaniom.

Jedno z najważniejszych, najbardziej polecanych przez organizatorów spotkań, poświęcone jest tak zwanej „rekonstrukcji” grodzieńskiej starówki i niszczeniu dawnej tkanki miasta. Znani historycy białoruscy prof. Aleksander Kraucewicz i dr Jerzy Gordziejew postarają się przybliżyć wszystkim zainteresowanym problemy stojące przed obrońcami autentycznej zabudowy Grodna. Spotkanie to odbędzie się już dzisiaj w klubie „U Louisa” o 16.00.

Następnego dnia każdy będzie mógł dowiedzieć się czegoś o białoruskich mediach i zagadkowym stworze o nazwie „kultura białoruska w mediach polskich”, a wszystko za sprawą dyskusji z udziałem polskich i białoruskich dziennikarzy, której moderatorem ma zaszczyt być autor niniejszego tekstu. Po obiedzie publiczności zostanie zaprezentowany dorobek Białoruskiego Programu Wydawniczego, który realizuje Kolegium Europy Wschodniej z Wrocławia: pięknie, na dobrym papierze i w przyzwoitej szacie graficznej wydane dwujęzyczne, polsko-białoruskie tomiki Herberta, Miłosza, Wojaczka i innych, a także książki białoruskich pisarzy w języku polskim.

Jeden z banerów reklamowych / Fot. www.dkb.nzs.plPodczas pokazu filmów w kinie Mikro goście zapoznają się z tajemniczym również dla samych Białorusinów zjawiskiem – niezależnym kinem krótkometrażowym. Po prezentacji cyklu takich filmików, które miały swoją premierę nie tak dawno w Białymstoku, wyświetlony zostanie film na podstawie kultowej sztuki białoruskiego wieszcza narodowego, Janki Kupały - „Tutejsi”. Film zrealizowany został w konwencji teatru telewizji przez telewizję BiełSat, w Polsce znaną jako TVP Białoruś.

W ostatnim dniu będzie można poznać tłumacza Witala Woranaua, lidera poznańskich Białorusinów, który opowie o swoim ostatnim osiągnięciu – przetłumaczeniu na białoruski Kubusia Puchatka. Dni Kultury zakończy koncert psychofolkowego zespołu „Dżambibum” z Mińska.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w imieniu organizatorów. Spotkamy się na DKB! Dokładny program, zawierający pominięte przeze mnie punkty, jest dostępny na stronie www.dkb.nzs.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.