Facebook Google+ Twitter

Kraków. Źle zabezpieczone dane osobowe w ankiecie

Na oficjalnych stronach miasta Krakowa znajduje się zaproszenie do wypełnienie ankiety w ramach konsultacji społecznych pewnego projektu. Pomysł dobry, jednak przerażające jest to, że podawane w niej dane nie są należycie zabezpieczone!

 / Fot. http://www.pxm-projekt.krakow.pl/ankieta.htmlNa głównej stronie "Magicznego Krakowa", w polu "polecamy" znajduje się odnośnik Oceń tramwaj, zapraszający krakowian do wypełnienia ankiety przygotowanej w ramach konsultacji społecznych projektu "Krakowskiego Szybkiego Tramwaju III Campus UJ". Elektroniczna ankieta znajduje się na stronie firmy PXM Projekt Południe wchodzącej w skład grupy kapitałowej Polimex-Mostostal i zawiera 6 pytań oraz formularz danych osobowych.

Strona otwiera się w niezabezpieczonym protokole http, w wyniku czego wszystkie wprowadzone dane przesyłane są w sposób niezakodowany! Urąga to zasadom ochrony danych osobowych oraz tak zwanych danych wrażliwych. Wśród zbieranych w tak nieodpowiedzialny sposób informacji znajdują się między innymi imiona, nazwiska, adresy, telefony, e-maile oraz numery i serie dowodów tożsamości!

Wypełnienie formularza danych osobowych nie jest wprawdzie obowiązkowe, ale wymagane, pod rygorem nieważności ankiety. Potwierdza to także Firma PXM Projekt Południe oraz informuje w komunikacie na stronie, że niezbędne jest podanie danych umożliwiających weryfikację ankiety, to jest: imienia, nazwiska i/lub organizacji, adresu, telefonu i/lub adresu e-mail. Nie wspomina przy tym o numerze dowodu tożsamości co dodatkowo poddaje w wątpliwość zasadność proszenia o jego podanie.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, w ramach umowy zawartej z firmą PXM Projekt Południe, zlecił przeprowadzenie ankiety w ramach konsultacji społecznych, zgodnie z ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. ZIKiT stoi przy tym na stanowisku, ze realizacja wszystkich wynikających z umowy czynności w sposób zgodzie z obowiązującymi przepisami leży po stronie wykonawcy.

- Nie wiem czemu uwagi w sprawie ankiety kierowane są do ZIKiT. Powinny być przedstawione firmie PXM Projekt Południe - twierdzi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy ZIKiT. Asystent ds. prawnych firmy PXM Projekt Południe, Pani Agnieszka Zima, twierdzi natomast, że "ankieta jest dobrowolna a sposób oraz procedura przetwarzania danych i ich weryfikacji jest zgodna z przepisami prawa i z zasadami określonymi przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Dziekuje Pawle za uznanie. Moze sam temat jest malo newralgiczny ale problem ogolnie jest duzy. Ludzie nie maja wlasciwych nawykow odnosnie ochrony danych osobowych a pozniej sie dziwia. Do tego dochodzi to, ze publiczne instytucje tez nie czuja bata nad glowa i pozwalaja sobie na takie zabiedbania jak opisalem. Trzeba spoleczenstwo i samorzady edukowac, bo inaczej problem nie zniknie.

Kasia: Napisze na prv

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Leszku:) 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oni mnie tam wspominaja niezaleznie od tego testu. ....

Z innej beczki, szkoda ze tekst byl stosunkowo mocno zakopany w serwisie. Nieco ponad 200 wyswietlen ... szkoda, bo temat wazny. Tak jak napisal Rafal, ludzie nie zdaja sobie sprawe z tego jak nieodpowiedzialnie podaja swoje dane w sieci. Zajmuje sie tym zawodowo (miedzy innymi) to mam poglad na sprawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To Cię jeszcze długo będą wspominać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa: w UMK nie musza wieszac nigdzie moich zdjec, bo mnie tam znaja. Pracowalem tam 6 lat w Biurze Prasowym.

Damian: Duze nie sa grozne. Najbardziej zjadliwe sa te male, bo jest ich duzo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leszku ty chyba lubisz wsadzać kije w mrowiska tylko żeby Cie te duże mrówki nie pogryzły :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisz, pisz..chętnie przeczytam
A wiesz co, teraz to na każdym biurku w UM Kraków Twoje zdjęcie przykleją..z napisem - tego Pana nie obsługujemy :) no a może wręcz przeciwnie- Tego Pana obsługujemy poza kolejnościa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa: Na temat tego jak czesto i jakoej wagi dane przekazujemy nieswiadomoe to mozna ksiazke napisac :) Z reszta przymierzam sie do tego.

Rafal: Zwlaszcza, ze ustawa nic nie mowi o koniecznosci weryfikacji. Po prostu inwestor (czyli ZIKiT) chce koniecznie ograniczyc ewentualny wplyw konsultacji na inwestycje.

Kasia: Ty nawet nie masz pojecia jaki kij i w czyje mrowisko wsadzilem tym tekstem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze robi..a co, niech się poczuwają:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

heh, jakieś głupie zasady, trza podać dane bo ankieta bedzie nie ważna. skoro tak, to nie wypełniać ankiety, to tej firmie powinno zależeć na wypełnianiu...

A tak mi sie podobał Kraków a teraz coraz mniej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.