Facebook Google+ Twitter

Kraków: żydowska historia ze Strefy Gazy w kinie pod Baranami

W ramach 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie widzowie mogli zobaczyć film dokumentalny „5 Days”, w którym reżyser Yoav Shamir przedstawia operację wysiedlenia osiedli żydowskich ze Strefy Gazy w sierpniu 2005 roku.

screen ze strony Kina pod Baranami, w którym odbył się festiwalowy pokaz filmu / Fot. screen„5 Days” to przede wszystkim ważny dokument dla wszystkich zainteresowanych historią Bliskiego Wschodu i konfliktów izraelsko-arabskich. Pozbawiony ckliwości, chwytania za serce i niepotrzebnej melancholii. Pokazuje z jednej strony dramat ludzi, którym kazano opuścić domy, a z drugiej strony – żołnierzy pobratymców, którzy mimo obelg, wyzwisk i przekleństw wykonują rozkazy, nie do końca wiedząc w imię czego.

Reżyserowi udało się poprzez swój pięcioaktowy obraz postawić wiele pytań, niestety nie udzieliwszy na nie jednoznacznych odpowiedzi. Czy wolno nakazywać innym porzucenie dotychczasowego życia, majątku, miejsca w którym się wychowali? Czy krok na drodze do pokoju może odbywać się aż tak wielkim kosztem własnych rodaków? Czyje rozkazy tak naprawdę wykonywali izraelscy żołnierze i dlaczego praktycznie bez sprzeciwu zgodzili się wystąpić przeciwko innym Izraelczykom? A wreszcie: czy współcześni powinni odpowiadać za błędy historii?

„Stanowczo i delikatnie”- motto towarzyszące działaniom armii izraelskiej na szczęście znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Według danych zebranych przez realizatorów dokumentu, wysiedlenie obyło się bez ofiar. Niemniej jednak zostawiło skazę w sercach tych 8 tysięcy Żydów, którzy w stawianiu biernego oporu, płaczu i modlitwie upatrywali nadzieję na odwrócenie losu. Nie udało się, a zszarganie piątego dnia operacji takiej świętości jak synagoga odebrało im nawet tę nadzieję.

Po wysiedlonych izraelskich osiedlach w Strefie Gazy została sterta gruzu. I to ona właśnie prowokuje kolejne pytanie: czy można na niej zbudować najpierw pokój, później zgodę, a na końcu przyjaźń między narodami o tak dramatycznych dziejach jak te izraelsko – arabskie? Autor dokumentu zadaje pytanie dowodzącemu akcji wysiedlenia: dlaczego na wszystkich płaszczyznach nie można dojść do porozumienia bez przelewania krwi? Może on już poznał odpowiedź. Niestety przy wyłączonej kamerze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.