Facebook Google+ Twitter

Krakowianin doceniony przez Watykan

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-06 13:47

Adam Bujak odbierze w Kielcach Medal Papieskiej Rady do Spraw Kultury

Medal Per Atrem Ad Deum, który co roku przyznawany jest podczas Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO trafi do w tym roku rąk fotografa Adama Bujaka oraz szwajcarskiego architekta Mario Botty. Artyści osobiście odbiorą nagrodę w Targach Kielce 9 czerwca.
Per Artem Ad Deum to nagroda przyznawana przez utworzoną z inicjatywy papieża Jana Pawła II Papieską Radę do Spraw Kultury, pod przewodnictwem JE Gianfranco Ravasiego. Papież Polak decydując o utworzeniu Medalu podkreślił, że „dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata”. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się między innymi Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi i Wojciech Kilar.
Adam Bujak na swoim koncie ma ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Przez kilkadziesiąt lat uwieczniał na zdjęciach życie Ojca Świętego Jana Pawła II. W Targach Kielce na tegorocznej wystawie Sacroexpo będzie można zobaczyć ekspozycję artysty – „Nie ma solidarności bez miłości” - będzie dostępna dla zwiedzających każdego dnia trwania targów.
Adam Bujak, zapytany o to, jak przyjął informację o wyróżnieniu Medalem Papieskiej Rady do Spraw Kultury odpowiedział: - To jest coś wspaniałego. To jest jakby potwierdzeniem tego, do czego dążyłem czyli właśnie do utrwalania sacrum. Podziałało też na Watykan. To podziękowanie za pracę.
Drugi z tegorocznych laureatów Medalu , Mario Botta to jedno z największych nazwisk światowej architektury. Przedstawiciel neomodernistycznego regionalizmu, jeden z architektów tesyńskich określanych mianem "czterech muszkieterów". Jest współtwórcą fenomenu w architekturze europejskiej końca XX wieku, zwanego "szkołą tesyńską". Wśród przykładów prac Mario Botty znajduje się między innymi Kościół św. Jana Chrzciciela w Mogno, Katedra Zmartwychwstania w Évry Kościół Santo Volto w Turynie, Kaplica na Monte Tamaro oraz Kościół Błogosławionego Odoryka w Pordenone.
XV Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbędzie się od 9 do 11 czerwca w Kielcach. To jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczany jest Medal Per Artem AD Deum. Kilkuset wystawców, tysiące zwiedzających, oraz różnorodność oferowanych towarów i usług sprawia, że targi znajdują się w czołówce europejskich imprez o tematyce religijnej.


(Daria Malicka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.