Facebook Google+ Twitter

Krakowscy lekarze wszczepili inteligentną zastawkę serca

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2010-03-18 12:11

Krakowscy kardiochirurdzy ze szpitala im. Jana Pawła, jako jedyni i pierwsi na świecie, wszczepiają supernowoczesne bezszwowe zastawki serca. Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie, a zoperowani czterej pacjenci są w dobrym stanie.

Pracę krakowskich lekarzy obserwują badacze z USA - twórcy inteligentnych zastawek. Na dziś zaplanowano kolejne zabiegi. Pacjenci nie płacą za nie ani złotówki.

- Nowy sprzęt pozwala na znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu - wyjaśnia prof. Jerzy Sadowski, szef Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w szpitalu Jana Pawła II. - A to z kolei oznacza przedłużenie życia pacjentów w starszym wieku, obciążonych dodatkowymi chorobami. Klasycznej operacji serca by nie znieśli.

Zabieg trwa niecałą minutę, bo nie wymaga pracochłonnego zakładania szwów. Klasyczna wymiana zastawki serca trwa zwykle ok. godziny. Nowa technika pozwala skrócić zabieg do kilkudziesięciu sekund. Co to oznacza? - Podczas każdego zabiegu praca serca jest wstrzymywana, co doprowadza do jego uszkodzenia. Dzięki bezszwowym zastawkom to uszkodzenie zmniejsza się - tłumaczy prof. Sadowski.
-----
Anna Górska
Więcej czytaj w serwisie: Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.