Facebook Google+ Twitter

Krakowscy taksówkarze domagają się wyłączenia sygnalizacji na ulicach

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-06 08:47

Kraków, godzina pierwsza w nocy. Jedne z niewielu przejawów życia na ulicach, to przejeżdżające taksówki i zmieniająca się sygnalizacja. Taksówkarze zatrzymują się na kolejnych czerwonych światłach mimo, że w pobliżu nie ma żywego ducha.

Nie wszyscy grzecznie czekają na zielone światło. Tego kierowcę przyłapaliśmy wczoraj, gdy wjeżdżał na al. Jana Pawła II przy zapalonym czerwonym świetle. / Fot. Katarzyna Prokuska- Na trasie od ulicy Rydla do końca Królewskiej stoję często na każdym skrzyżowaniu - narzeka krakowski taksówkarz Jan Bała. Według niego światła w nocy są w wielu miejscach niepotrzebne i mogłoby je zastąpić żółte pulsacyjne. - Można je spokojnie wyłączyć między godziną 23 a szóstą rano - postuluje Bała. - Ruch jest o tej porze bardzo mały, a często kilka taksówek stoi jedna za drugą na czerwonym świetle. Gdyby włączyć żółte pulsacyjne, jeździłoby się w nocy lepiej, a zatruwanie środowiska też by się zmniejszyło - przekonuje taksówkarz.

Nie jest jedynym, który uważa, że wyłączenie świateł w nocy to dobry pomysł. Już wiosną tego roku grupa taksówkarzy zaproponowała takie rozwiązanie podczas jednego ze spotkań przedstawicieli Krakowskiego Zarządu Dróg, policji, urzędu miasta i taksówkarzy.
- Uzasadnialiśmy, że wyłączenie sygnalizacji miałoby sens choćby od godziny 24 do 4 rano. Byłoby ekologiczne i przyniosło oszczędności - mówi Tadeusz Kufta, prezes sieci MPT. Zarząd Dróg odpowiedział taksówkarzom, że w niektórych miejscach mogłoby to być niebezpieczne. Dobrze znający miasto taksówkarze nie byli zaskoczeni. - Zaproponowaliśmy, żeby wytypowali takie miejsca, a w pozostałych wyłączyli światła - mówi Kufta. Stanęło na tym, że zarząd dróg miał rozważyć propozycję.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, decyzji w tej sprawie na razie jeszcze nie ma. - Podejmie ją Jan Tajster, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu. Będzie przedstawiona na kolejnym spotkaniu z taksówkarzami w najbliższy wtorek - poinformowała nas Małgorzata Woźniak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Lepiej dmuchać na zimne?


Taksówkarze pracujący nocą popierają pomysł nocnego wyłączenia sygnalizacji, ale właściciele sieci taksówkowych nie są już tak zgodni. Niektórzy, jak Krzysztof Piechota, szef TeleTaxi nie wierzą, że kierowcy będą uważać, stosując się do pulsującego żółtego światła. - Patrząc na liczbę oszołomów na drogach, może być różnie - uważa Piechota.
- Sprawa jest skomplikowana, bo światła wprawdzie spowalniają ruch, ale zwiększają bezpieczeństwo - dodaje.
- Moim zdaniem także w nocy światła powinny normalnie działać - stanowczo twierdzi Stanisław Grzybowski, szef Barbakanu. Kierowca jego sieci zginął, bo w nocy na pulsującym żółtym świetle inny kierowca zlekceważył zasadę pierwszeństwa przejazdu. - W nocy też zdarzają się wypadki i to tragiczne w skutkach - przekonuje.

Policja jest za


Wszyscy przyznają, że najlepsze rozeznanie, gdzie można sobie na to pozwolić, a gdzie nie - mają ZDiT i drogówka.
- W wielu miejscach sygnalizacja mogłaby zostać wyłączna - potwierdza Ryszard Grabski, naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji. Ale zaznacza, że są miejsca, gdzie światła muszą działać. - Na skrzyżowaniu ulic Wiślickiej i Bora Komorowskiego są cztery relacje po dwa pasy każda i przy braku świateł byłby problem wjechania z drogi podporządkowanej na tę z pierwszeństwem przejazdu - podaje przykład Grabski.
Czy w nocy na ulicach sygnalizację zastąpi pulsujące żółte światło? Nie udało nam się wczoraj porozmawiać z dyrektorem ZDiT, który cały dzień przebywał na naradach u prezydenta miasta. Warto jednak przypomnieć, że Jan Tajster nie zawahał się, po sugestiach policji, wyłączyć sygnalizacji w kilku miejscach Krakowa (np. pod Pocztą Główną) i to w dzień.
- Na pewno na pierwszym miejscu będą względy bezpieczeństwa - mówi Małgorzata Woźniak.

Anna Zielińska
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.