Facebook Google+ Twitter

Krakowska Estakada Wielicka - Lipska

Środowa wizja nowej inwestycji komunikacyjnej w Krakowie pokazała, że lada dzień ruszy dalszy odcinek szybkiego tramwaju, Jest to ważny moment dla mieszkańców Płaszów z ul. Wielicką.

Ostre hamowanie tramwaju RY 817 na estakadzie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Estakada to ważna Pierwszy tramwaj na estakadzie. / Fot. Pierwszy tramwaj na estakadzie. inwestycja komunikacyjna na terenie południowej części Krakowa. Co prawda po niej odbywać będzie komunikacja tramwajowa i rowerowa jak też dla pojazdów uprzywilejowanych.

Najważniejszym elementem dla pasażerów są windy i zejścia: na dwa perony stacji PKP Kraków – Płaszów. Dodatkowo jest winda i zejście na ul. Prokocimską. Natomiast po drugiej stronie za dworcem jest zjazd dla rowerów i zejście na tamtejsze jezioro o nazwie Bagry.

W najbliższym okresie ma powstać kolejna estakada drogowa, ale to przyszłość. Uruchomiona estakada jest ważnym połączeniem z Osiedlem Płaszów i Mały Płaszów, ułatwi też dojazd do zaplecza przemysłowego, które się tam znajduje

Obecnie mieszkańcy z Płaszowa i Małego Płaszowa musieli nadrabiać kilka kilometrów do Centrum Podgórze. Kolejna ważna sprawa to fakt, że do tej pory Dzielnica XIII Podgórze była podzielona traktem kolejowym.

Obecnie zakończono odbiory techniczne i od poniedziałku (31 sierpnia) ruszy ruch tramwajowy i rowerowy. Jest to kolejny fragment krakowskiego szybkiego tramwaju. Na liniach 9, 11, 50 będą kursować nowoczesne polskie produkcji z Pesy nowoczesne nisko podłogowe tramwaje.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie informuje:
…linie tramwajowe nr 9, 11 i 50 planuje się skierować przez nowa estakadę; dzięki tej zmianie, zapewnione zostanie krótsze o około 5 – 6 minut połączenie osiedli Kurdwanów i Bieżanów z rondem Grzegórzeckim i Mogilskim. Linie nr 9 i 50 kursować będą z dotychczasową częstotliwością dla roku szkolnego.

Takie tramwaje Pesy będą jeździć po estakadzie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków- Linia nr 9 od przystanku Kabel przez estakadę skierowaną będzie do ul. Lipskie oraz po przez Rondo Grzegórzeckie i Rondo Mogilskim wjedzie na swoją dotychczasową trasę.

- Linia nr 11 kursować będzie po następującej trasie: Czerwone Maki – Kalwaryjska – Wielicka – estakada – Lipska – Mały Płaszów. W ten sposób zapewnione zostanie najkrótsze połączenie pomiędzy Ruczajem a Płaszowem. Dodatkowo, najważniejsze obiekty Dzielnicy XIII Podgórze, takie jak Rynek Podgórski – siedziba Rady Dzielnicy i kilku szkół (IV LO, Szkoła Gastronomiczna), siedziba UMK na ulicy Wielickiej, dworzec kolejowy Kraków Płaszów i osiedla w Płaszowie, zostaną połączone jedną linią tramwajową. Linia nr 11 będzie kursować co 20 minut przez wszystkie dni tygodnia.

Tramwaj RY 817 ruszył po estakadzie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków- linię nr 50 od przystanku Kabel przez estakadę skierowana będzie do ul. Lipskie i na Rondzie Grzegórzeckim oraz Rondzie Mogilskim wjedzie na swoja poprzednią trasę.

Z uwagi na liczne zmiany Krakowie w komunikacji tramwajowej od poniedziałku 31 sierpnia pasażerowie będą musieli sprawdzić na tablicach znajdujących się na przystankach, jak kursuje dana linia tramwajowa.

Niestety, proponowane zmiany w komunikacji tramwajowej przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie mają wady. Przykładem jest faktycznie zawieszenie linii nr 23.

Kolejnym utrudnieniem jest całkowite pozbawienie pasażerów szczególnie Bieżanowa, Prokocimia, Starego Podgórza bezpośredniego połączenia tramwajowego z dworcem autobusowym oraz kolejowym Kraków – Główny Zachodni - Dworzec Towarowy – Krowodrza Górka i bezpośredniego dojazdu do Szpitala Jana Pawła II. Na tej trasie z dobrymi wynikami jeździł tramwaj linii nr 51.

Z chwilą uruchomienia estakady, przesiadkowymi przystankiem będzie Kabel, Niestety w kierunku Prokocimia nie spełnia jakiegokolwiek bezpieczeństwa przy zwiększonym ruchu pasażerskim.

Apel jest do Rady Dzielnicy XII Prokocim i Rady Dzielnicy XIII w sprawie interwencji, aby zmiany nie były zawalidrogą, szczególne dla osób starszych i niepełnosprawnych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.