Facebook Google+ Twitter

Krakowska Filharmonia im. Karola Szymanowskiego

Nareszcie coś ruszyło w sprawie budowy nowoczesnego obiektu dla krakowskiej Filharmonii i Akademii Muzycznej w Krakowie. Powstał komitet budowy tej placówki.

Obecny budynek Filharmonii w Krakowie przy ul. Straszewskiego/ Zwierzyniecka / Fot. Fot.Henryk Czechowski Do tej pory Kraków nie posiadał własnego obiektu dla potrzeb i zadań jakie powinna wykonywać Filharmonia i Akademia Muzyczna.

Akademia Muzyczna od zakończenia II wojny światowej działała w obiekcie zakonnym przy ul. Starowiślnej w Krakowie obok Pałacu Prasy przy ul. Wielopole. Po zmianach politycznych odziedziczyła budynek po byłym Komitecie Wojewódzkim PZPR przy ul. Solskiego, obok plant krakowskich. Niestety bez sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia.

Natomiast słynna na cały świat krakowska filharmonia od zakończenia II wojny światowej mieści się już w przyciasnym obiekcie, który jest własnością Kurii Krakowskiej. Z uwagi na zużycie obiektu, budynek wymaga stałych remontów.
Kolejnym minusem jest to, że obiekt mieści się na ruchliwym skrzyżowaniu w Krakowie tj. na rogu ul. Zwierzynieckiej i ul. Straszewskiego.

11 kwietnia w salach krakowskiej Filharmonii odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego budowy Centrum Muzyki Filharmonii Krakowskiej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Na tym posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciel krakowskiego świata kultury, muzyki, nauki i polityki.

Podstawowym tematem posiedzenia była sprawa budowy nowego obiektu o najwyższym standardzie technicznym, akustycznym. Na powierzchni 37 tys. m kw. zaplanowano: salę koncertową dla 1 500 widzów, kameralną, prób, studio nagrań, bibliotekę muzyczna z czytelnią, salę seminaryjną i parking podziemny.

Za najlepszą lokalizację uznana została 12-hektarowa działka przy ul. Wandy na wschód od ronda Grzegórzeckiego, którą samorząd ma pozyskać od Ministerstwa Obrony Narodowej. Za tą lokalizacją przemawia bliska odległość od centrum (2,5 km od rynku) i dostępność szybkiego tramwaju.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.