Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9345 miejsce

Krakowska PWST triumfowała na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

W Łodzi zakończył się w niedzielę, 14 maja 2017 roku, 35. Festiwal Szkół Teatralnych zorganizowany przez tamtejszą "Filmówkę". Podczas tygodnia publiczność obejrzała 15 spektakli dyplomowych wydziałów aktorskich.

Spektakle te oceniało jury, w skład którego wchodzili: Kinga Preis (aktorka, jako przewodnicząca), Anna Augustynowicz, Monika Strzępka, Adam Orzechowski (reżyserzy) i Wioletta Laszczka - Bubień (przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Po raz pierwszy w tegorocznej edycji festiwalu wymyślonego 35 lat temu przez Jana Machulskiego, poza studentami wydziałów aktorskich szkół teatralnych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, wzięli udział studenci Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu (filia PWST Kraków) Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (też wydział PWST Kraków) oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (Wydział Akademii Teatralnej w Warszawie). Prezentowane na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka i Teatru Studyjnego w Łodzi spektakle dyplomowe przygotowali m.in. tacy artyści – pedagodzy jak: Mikołaj Grabowski, Mariusz Grzegorzek, Ewa Kaim, Michał Kotański, Jan Englert, Maja Kleczewska, Małgorzata Bogajewska i Ewelina Marciniak.

Laureaci Grand Prix 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi: aktorzy spektaklu 'Do dna' z PWST w Krakowie. / Fot. Bartek Cieniawa/festiwalszkolteatralnychGrand Prix 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w wysokości 15.000 złotych ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę zespołową w wysokości 15.000 złotych ufundowaną przez Santander Universidades "Inwestuj w talent" jury postanowiło przyznać aktorom spektaklu "Do dna" z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie: Dominice Guzek, Weronice Kowalskiej, Agnieszce Kościelniak, Janowi Marczewskiemu i Łukaszowi Szczepanowskiemu. Spektakl wyreżyserowała Ewa Kaim.

To samo gremium przyznało także dziewięć nagród aktorskich (po 3 tysiące każda). Otrzymali je: Malwina Brych, Magdalena Gorzelańczyk, Magdalena Lamża z PWST w Krakowie, filia we Wrocławiu; Bartosz Mikulak, Marta Pronobis i Marta Wągrocka (Akademia Teatralna w Warszawie) oraz Maciej Musiałowski, Kamil Wodka i Marianna Zydek (PWSFTviT w Łodzi). Tyle samo było tysiączłotowych wyróżnień.

Nagrodę specjalną im. Jana Machulskiego "Bądź orłem, nie zniżaj lotów" w wysokości 100 dolarów przyznano Kamil Wodka z PWSFTviT w Łodzi - laureat nagrody Specjalnej im. Jana Machulskiego. / Fot. www.festiwalszkolteatralnych.plKamilowi Wodce z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za rolę w spektaklu "Beczka prochu" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Dwie nagrody w wysokości 2.000 zł każda ufundowane przez Opus Film dla aktorów, których chcielibyśmy oglądać na telewizyjnym i filmowym ekranie otrzymali: Cezary Kołacz z PWSFTviT w Łodzi za role w spektaklach "Diabeł, który…" oraz "Beczka prochu", a także Dominika Kachlik z AT Warszawa – za role w spektaklach „Pibloktoq. Piosenki Marii Peszek” oraz „ICOIDI”.

Natomiast publiczność 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za najbardziej elektryzujących aktorów uznała: Mariannę Zydek i Cezarego Kołacza z łódzkiej "Filmówki".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajna sprawa takie nagrody i wyróżnienia ( i nawet w twardej walucie) . Może bardziej zmotywuje? Gratulacje dla zwycięzców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.