Facebook Google+ Twitter

Krakowska społeczność akademicka walczy o Radiofonię na Facebooku

"Odwołaj Rektora" - to akcja byłych pracowników Radiofonii, którzy protestują przeciwko wykorzystaniu ich pasma radiowego na rzecz komercyjnego radia RMF FM. Na Facebooku profil polubiło już ponad 1800 osób.

 / Fot. Lestat (Jan Mehlich)Radiofonia od 31 maja jest radiem internetowym

Stowarzyszenie Radiofonia, która zrzesza osoby tworzące stację postanowiło odciąć się od nowej rozgłośni, która 8 lipca b.r. zaczęła emitować program w paśmie 100,5 MHz w Krakowie.

Przypomnijmy, iż decyzją Rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i AGH prowadząca Radiofonię Fundacja Radia Akademickiego Żak podpisała umowę z grupą RMF FM, dzięki czemu może nadawać na częstotliwości, która dotychczas należała do Radiofonii.

Radiofonia zakończyła działanie 31 maja b.r. i od tego czasu pozostaje radiem internetowym, dostępnym przez stronę www.radiofonia.net oraz aplikacje mobilne.

Pracownicy i studenci oburzeni decyzją rektorów

Pracownicy radia oraz studenci mówią wprost: "żądamy wyciągnięcia konsekwencji wobec rektorów krakowskich uczelni za pozwolenie na udostępnienie częstotliwości akademickiej komercyjnemu podmiotowi".

Pracownicy chcą podkreślić również fakt, iż rektorzy swoim działaniem sprawiają, iż statuty uczelni o wartościach, które są w nich zawarte, stają się zupełnie drugorzędne.

Należy zaznaczyć, iż redakcja nie została poinformowana o planach współpracy z komercyjnym podmiotem, jakim jest grupa RMF. Według pracowników radia sprawa dotyczy nie tylko krakowskiego, ale także ogólnopolskiego środowiska akademickiego.

"Odwołaj Rektora" szturmuje facebooka

Fanpage akcji “Odwołaj rektora” na facebooku zdobył już ponad 1800 polubień. Studenci zarzucają rektorom m.in. niepoinformowanie w stosownym terminie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uchwale likwidującej Fundację. Środowisko akademickie żąda wyciągnięcia natychmiastowych konsekwencji z postępowania Rektorów UJ oraz AGH. Wszystkie postulaty środowiska akademickiego zostały zapisane na stronie internetowej www.odwolajrektora.pl

Rektorzy UJ i AGH komentują sprawę

Sprawą zdziwieni są rektorzy UJ i AGH, którzy w oświadczeniu wydanym 17 lipca informują, że zarzuty wobec nich są bezpodstawne, ponieważ nazwa "Radiofonia"" została zgłoszona KRRiT w 2009 roku przez ówczesne władze Fundacji. Według rektorów nie dochodzi również do żadnej "grabieży", gdyż wznowienie nadawania pod nazwą Radiofonia, wynika z przepisów zewnętrznych, a nie ze złej woli Fundacji czy rektorów. Warto dodać, iż podmiot wykupiony przez komercyjną grupę medialną również funkcjonuje - aż do wydania przez KRRiT zgody na inną nazwę - jako "Radiofonia".

Lista 77 pytań odpowiedzią środowiska na oświadczenie Rektorów

Według Arkadiusza Łukaszewicza - członka zarządu Stowarzyszenia Radiofonia, Rektorzy w żaden sposób w swoim oświadczeniu nie ustosunkowują się do merytorycznych zarzutów środowiska akademickiego. Wystosowana została w tym celu lista 77 pytań, które stanowią komentarz do oświadczenia wydanego przez Rektorów UJ i AGH. Stowarzyszenie chce również skłonić do debaty na temat obecnej kondycji dziennikarstwa akademickiego.

Łukaszewicz zamierza zapytać rektorów jak wyobrażają sobie życie akademickie Krakowa bez rozgłośni studenckiej. Według Arkadiusza Łukaszewicza sprzedanie Radiofonii komercyjnemu podmiotowi to dobitny przykład, iż uczelnie nie radzą sobie dziś w dobie kryzysu i jednocześnie nadprodukcji absolwentów nie mają pomysłu na kształtowanie swojego wizerunku. Arkadiusz Łukaszewicz podkreśla, iż warto zadać sobie pytanie, czy sprzedanie Radiofonii przyniesie jakiekolwiek wymierne korzyści oprócz finansowych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.