Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9108 miejsce

Krakowski Apel Poległych HARCERZY

Dzisiaj 21 kwietnia br. przy ul. Studenckiej 19 , Harcerski Krąg Seniorów Kombatantów Krakowskiej Chorągwi ZHP przy współpracy Małopolskiego Oddziału PCK w Krakowie zorganizowali Apel Poległych HARCERZY.

Uroczysty Apel. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków Przedstawiam fragmenty Poczet Sztandarowy Kręgu Seniorów ZHP Kraków. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków przesłania harcerzy seniorów z Harcerskiego Kręgu Seniorów Kombatantów Krakowskiej Chorągwi ZHP podczas Uroczystego Apelu, który opracował i uroczystości prowadził kpt. Hm Szczęśniak Edward Zawiszak z Ula Skała:

Uroczysty Apel. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków …Wieloletnią tradycją się stało, Asysta kościelna uroczystości. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków że w kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej, my harcerze i szaro szeregowcy obchodzimy DZIEŃ PAMIĘCI HARCERSKIEJ.

W dniu tym odkryjmy głowy i pochylonym proporcem stajemy w ciszy i skupieniu przed jedną z tablic w Krakowie upamiętniających bohaterstwo harcerzy w okresie II Wojny Światowej.

Pani Małgorzata Pyka Dyrektor PCK Kraków. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków W ostatnich latach zbieramy się przed tablicą pamiątkową Harcerze ze Szkoły Podstawowej 61 w Krakowie. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków na budynku PCK przy ul. Studenckiej 19 poświęconej harcmistrzowi Sewerynowi Udzieli i Harcerskiej Poczcie PCK z okresu okupacji.

Przywołując pamięć harcerek i harcerzy, którzy w obronie Ojczyzny i szczytnych ideałów harcerskich złożyli najwyższą ofiarę i odeszli na Wieczną Wartę…

… cztero wiersz oddający charakter i ideę walki harcerzy w okresie II Wojny Światowej:

W BÓJ POSZEDŁ KRWAWY HUFIEC HARCERZY
PROPORZEC Z KRZYŻEM WIÓDŁ ICH DO BOJU
WIODŁY ICH CIENIEZMARŁYCH RYCERZY
BRONIĆ OJCZYZNY, PRAW I POKOJU

Uroczysta harcerska polowa modlitwa. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków Przedstawiam fragment Harcerskiej Harcerz ze Szkoły Podstawowej 61 w Krakowie czyta Apel. / Fot. Fot. hm Henryk Czechowki BINFO Kraków Modlitwy jaką podczas Apelu została odmówiona:

O Panie Boże, Ojcze nasz.
W opiece Swej nas miej
Harcerskich serc Ty drgniesz znasz.
Nam pomóc zawsze chciej.

Wszak Ciebie i Ojczyznę
Miłując chcemy żyć.
Harcerskim prawom żyć, dnia
Wiernym zawsze być.

O daj nam zdrowie dusz i ciał
Swym światłem zanurz noc
I daj nam hart tatrzańskich skał
I twórczą wzbudzić w nas moc.

Szkoda tylko, że ta uroczystość miała nikłe zainteresowanie młodzieży szkolnej, mimo, że najbliższa szkoła podstawowa znajduje się zaledwie 50 metrów od tego miejsca. Natomiast jest pokłon dla pedagogów i harcerzy ze szkoły Podstawowej nr 61 z Krakowa – Prokocimia za swoją postawę. To dla nich, młodego pokolenia była prawdziwa lekcja z Polskiej historii, historii swego miasta.

PCK w Krakowie tak podczas II Wojny jak i po jej zakończeniu oraz obecnie jest zawsze w pierwsze linii frontu niesienia pomocy innym, mimo, że dość często obecnie jest strofowane i niechętnie wspierana finansowo jak też harcerska działalność.

(Zdjęcia chronione prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.