Facebook Google+ Twitter

Krakowski Dzień Milczenia

W czasie trwającego w Krakowie festiwalu Queerowy Maj odbędzie się Dzień Milczenia - święto, które ma pokazać, że osoby LGBTQ są uciszane i spychane na margines.

Dzień Milczenia w 2008 roku w Bydgoszczy / Fot. FiskotKrakowski Dzień Milczenia odbędzie się w tym roku 17 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii (IDAHO).

W 1990 roku homoseksualność została wykreślona z listy chorób przez WHO (World Health Organization) - z tej okazji co roku w ponad 50 krajach świata obchodzi się IDAHO. W tym roku w Krakowie połączono to święto razem z innym ważnym dniem dla osób LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderowych i queer) - Dniem Milczenia, który obchodzony jest 17 kwietnia. Ze względu na wydarzenia z 10 kwietnia tegoroczne obchody zostały przeniesione.

Dzień Milczenia to coroczna akcja organizowana jako protest przeciwko prześladowaniu i dyskryminacji osób LGBTQ. Uczestnicy happeningu zaklejają usta, co symbolizuje milczenie, na jakie skazane są osoby nieheteroseksualne. Celem Dnia Milczenia jest podnoszenie poziomu świadomości problemów, jakie dotykają osoby LGBTQ, oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy ich przejawy nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole, czy miejscu pracy bez konieczności życia w ukryciu.

W tym roku w Polsce będziemy wspominać ofiary zamachu z dnia 2 sierpnia 2009 r. w Tel Awiwie. Zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do klubu Cafe Noir i otworzył ogień do grupy młodych gejów i lesbijek, którzy uczestniczyli w spotkaniu grupy wsparcia. Zabił trzy osoby, ranił jedenaścioro. Przyczyną tego aktu zbrodni była najprawdopodobniej skrajna homofobia.

Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy wszystkie osoby chętne wyrazić swoje wsparcie dla osób nieheteroseksualnych. Krakowski Dzień Milczenia rozpocznie się o godzinie 18:00 na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Wydarzenie organizuje KPH Kraków.

Więcej o polskim Dniu Milczenia: dzienmilczenia.blox.pll
Strona międzynarodowa: http://www.dayofsilence.orgdayofsilence.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.