Facebook Google+ Twitter

Krakowski Festiwal Recyklingu

Już po raz siódmy Kraków organizuje imprezę promującą zbieranie surowców wtórnych. Dziś ostatni dzień festiwalu, ale nie ostatnia szansa na ochronę środowiska.

Pojemniki do segregowania odpadów na jednym z krakowskich osiedli. / Fot. K.JędrasFestiwal recyklingu na krakowskich Błoniach trwa od piątku. Jego ideą jest promowanie odzysku surowców jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Podczas festiwalu wystąpią gwiazdy polskiej estrady. Przed nami jeszcze dziś występy Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem (o 17.30) oraz zespołu Wanda i Banda (o 19.00).

Biały - do szkła bezbarwnego / Fot. K.JędrasWażnym punktem festiwalu oprócz koncertów i wydarzeń kulturalnych jest wymiana śmieci na upominki i sadzonki drzewek i kwiatów. Wystarczy przynieść 20 opakowań szklanych, 30 puszek aluminiowych lub 20 kg makulatury aby otrzymać sadzonkę drzewa, krzewu lub kwiatka balkonowego. 30 butelek PET lub 40 zużytych baterii premiowane jest upominkiem. Podczas siódmego Krakowskiego Festiwalu Recyklingu można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyty, niepotrzebny termometr rtęciowy.

Tradycyjnie i w tym roku powstanie miasteczko miniatur budowli z surowców wtórnych. W ten niezwykły sposób, metaforycznie organizatorzy pokazują, jak duże możliwości daje korzystanie z surowców wtórnych.

W ciągu sześciu edycji festiwalu zebrano: 134,3 ton makulatury, 62,3 ton szkła, 4,3 ton puszek aluminiowych, 8,2 ton butelek PET, 6,3 ton zużytych baterii i 1,1 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Czym jest recykling?

Recykling to pochodzące z języka angielskiego określenie, oznaczające (według "Szkolnego Słownika Wyrazów Obcych" wydawnictwa Świat Książki) powtórne wykorzystanie zużytych surowców. By ochronić nasze środowisko ważne jest, by dbał o nie każdy z nas. W prosty i niewymagający ogromnych nakładów czasu ani pieniędzy sposób każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Niebieski pojemnik - do papieru / Fot. K.JędrasCzerwony - do plastiku / Fot. K.JędrasPomarańczowy - do metalu / Fot. K.JędrasZielony - szkło kolorowe / Fot. K.Jędras

Co możemy zrobić w domu?

Przede wszystkim możemy kupować produkty powstałe z surowców wtórnych zamiast tych wykonywanych z surowców nowych (np. notatniki z papieru makulaturowego). Będąc na zakupach powinniśmy wybierać także produkty w opakowaniach, które łatwo poddają się recyklingowi (przede wszystkim szklane). Pamiętajmy też o zabieraniu ze sobą toreb lnianych czy koszyków by nie kupować w sklepie kolejnych toreb plastikowych (choć teraz dostępne są już biodegradowalne).

Każdy może segregować śmieci. Wystarczy osobno odkładać papier, butelki plastikowe i szkło, a później wyrzucić je do odpowiednich pojemników. Śmieci szczególnie niebezpieczne dla środowiska jak leki, baterie, sprzęt elektryczny możemy wyrzucać do specjalnych pojemników, oddawać w wyznaczonych do tego sklepach lub na organizowanych przez miasta akcjach zbiórki tego typu odpadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.06.2009 14:47

Polecam zerknąć także tu: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.