Facebook Google+ Twitter

Krakowski kram z przysmakami, czyli artyści na Placu Nowym

Zamiast staroci i włoszczyzny, krakowski Plac Nowy ugości majówkową galerię sztuki użytkowej pod gołym niebem. 2 maja odbędzie się tam 1. edycja Super Concept Marketu – cyklicznej imprezy, promującej młodą sztukę polską. Bez ceregieli, ale z ikrą.

Zaproszenie. / Fot. Materiały organizatora Sztuka od zawsze kojarzona jest ze specyfiką galerii, monumentalnością muzeum czy intymnością pracowni. Nie każdy artysta jednak ma możliwość wystawienia swoich prac w muzeum czy galerii. Dlatego zaobserwować można ostatnio żywą tendencję do uwalniania sztuki ze sztywnych ram przyjętych konwenansów.

W Warszawie coraz częściej odbywają się imprezy promujące młodych twórców, oparte na zasadzie wystawy-sprzedaży. Co chwilę docierają mnie słuchy, że młodzi projektanci, albo studenci ASP wysprzedają swe prace na kiermaszu... Jest to forma o tyle ciekawa, że dostarcza artyście cennego doświadczenia biznesowego, a publiczności przybliża osobę twórcy. Inną ważną zaletą tego typu inicjatyw jest ich niski koszt organizacyjny. Artyści spotykają się najczęściej w miejscach nie związanych na co dzień ze sztuką lub nawet całkowicie zapomnianych przez resztę świata, tym samym ożywiając zaspane fabryki, dworce, place miejskie czy inne nieużytki. Stwarzają też okazję do bezpośredniego kontaktu ze sztuką w miejscach najmniej spodziewanych.

Kraków w tej domenie pozostawał dotychczas w tyle, mimo że nie brakuje tu utalentowanych twórców. Wraz z nadejściem majowych dni krakowscy artyści postanowili zjednoczyć swe siły i urządzić wielka majówkową wystawę. Na wzór tradycyjnego targu regularnie odbywającego się w tym miejscu, na krakowskim Placu Nowym zamiast staroci i włoszczyzny, pod gołym niebem i na przekór nobliwym instytucjom, Super Concept Market wyjdzie ze sztuką na ulicę nadrobić zaległe zadanie z dziedziny "public relations". Po raz pierwszy, ale nie ostatni, spotkać będzie można twórców unikatowych przedmiotów z recyklingu, biżuterii, czy projektantów wiosenno-letniej mody artystycznej. Swoje prace zaprezentują zarówno studenci uczelni artystycznych jak i znani i uznani artyści. Nie zabraknie podobno dizajnerskich mebli czy wyrobów sztuki użytkowej. Dzięki Super Coneptowemu Marketowi sztuka odświętna stanie się przepyszną mieszanką gotową do konsumpcji, świeżą, soczystą - prosto ze straganu. Oto plan na majówkowy dzień w mieście. Chyba warto dać się skusić?!

Super Concept Market 2 maj 2007
12-20
Plac Nowy, Kraków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.