Facebook Google+ Twitter

Krakowski Okrąglak został wpisany do rejestru zabytków

Tym samym maleją obawy, że spółka Kazimierz, która ma modernizować plac Nowy i Okrąglaka odejdzie od jego tradycyjnej, handlowej funkcji, do której tak przywykli krakowianie.

Okrąglak / Fot. Łukasz CyganSprawa zaczęła się w marcu ubiegłego roku, kiedy to Bogusław Krzeczkowski - przewodniczący rady dzielnicy I (pierwszej) skierował wniosek do prezydenta Krakowa o wpisanie budynku do rejestru zabytków.
Po dziewięciu miesiącach Jan Janczykowski, pełniący funkcję dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pozytywnie rozpatrzył pismo i od ponad tygodnia Okrąglak figuruje na liście, wspólnie z tak znamienitymi budowlami, jak kościół św. Anny, zespół klasztorny Paulinów na Skałce lub cmentarz żydowski przy ulicy Miodowej. Powodem wystosowania pisma były obawy mieszkańców o plany spółki Kazimierz, która to zamierzała zmodernizować wygląd placu Nowego, jak i Okrąglaka, który zajmuje tam poczesne miejsce. Co daje wpisanie w rejestru? Na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w podrozdziale "zadania WUOZ" czytamy:

1) Ochrona dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego wynikająca z ustawy oraz przepisów szczegółowych;
2) Podejmowanie działań zapewniających ochronę obiektów zabytkowych, ich konserwację i prawidłowe wykorzystanie;
3) Orzekanie w indywidualnych sprawach z zakresu ochrony dóbr kultury;
4) Współdziałanie w sprawach ochrony dóbr kultury z organami administracji rządowej, organami samorządu i organizacjami społecznymi;
5) Ewidencjonowanie, rejestracje, badania, dokumentowanie i opracowania naukowe dóbr kultury.

Czy decyzja może zmienić plany spółki Kazimierz? Nie, ale może je znacznie utrudnić. Każdą innowację trzeba konsultować z konserwatorem zabytków, a ten zazwyczaj nie kwapi się do zmiany charakteru budynku.

"Ceglana perełka Krakowa" powstała w 1900 roku, 27 lat później została oddana w dzierżawę gminie żydowskiej i przerobiona na rzeźnię drobiu. W trakcie II wojny światowej budynek wrócił do swej dawnej funkcji hali targowej i tak pozostało po dziś dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.