Facebook Google+ Twitter

Krakowski półfinał 9. Festiwalu Małopolskiego Smaku

W dniach 8 - 9 czerwca na Krakowskim placu Wolnica odbył się pierwszy w tej edycji Półfinał 9. Festiwalu Małopolskiego Smaku. Tradycyjnie organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Smaczne lody Krzeszowickiej Melby. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Z historii wynika, że pierwszaWędliny Firmy Gawor z podwielickich Podstolic. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków impreza miała miejsce w 2005 roku. Od początku realizowanym cyklicznym przedsięwzięciem. Obecnie zaliczana jest do jednych z największych wydarzeniach przedstawiających kulinaria oraz żywność produkowana w Małopolsce.

Obecnie tradycyjnie zawsze zaczyna się Półfinał w Krakowie na placu Wolnicy w Dzielnicy Kazimierz, a potem w miesiącu sierpniu tam też jest Finał i zakończenie.

Obecna edycja w sobotę 8 czerwca otwarła półfinał w Krakowie. Następne odbędą się w: Tarnowie 16 czerwca, Wadowicach 23 czerwca, Oświęcimiu 30 czerwca, Miechowie 7 lipca, Nowym Targu 14 lipca, Nowym Sączu 21 lipca.

Najlepsi wystawcy półfinałów będą uczestniczy i prezentować swoje produkty na Wielkim Finale w Krakowie dniach 24 - 25 sierpnia.

Należy domyślać się, że organizatorzy dlatego tak podzielili półfinały bo innym produktem regionalnej żywności w Małopolsce będzie np. Nowym Targu, a innym Miechowie.

Małopolską listę produktów regionalnych otwierają: oscypek - bundz - bryndza - żętyca, obwarzanek krakowski, kiełbasa krakowska i lisiecka, kapusta charsznicka, karp po zatorsku, miody,Miód akacjowy. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków sól z Wieliczki i Bochni, a ostatnio wina i soki.

Sobotnio niedzielnym Półfinale w Krakowie najwięcej było stoisk z wszelkiego rodzajów miodów,kiełbas, win z winnic małopolskich, serów, pieczywa regionalnego z naturalnych półfabrykatów jak mąka czy ziarno.

Jaja i swojskie przetwory mięsne. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówNa placu Wolnicy uczestniczyło 20 producentów reprezentujące powiaty: krakowski, myślenicki, wielicki.

Natomiast swoje stoiska wystawili między innymi: Cukiernia Melba ze smacznymi Krzeszowickimi lodami, Firma Krakowski Herbapol zaprezentowała naturalne soki jak też lecznicze zioła, smaczne wędliny Gawora z Podstolic oraz sery, jogurty i kefiry ze Spółdzielni Mleczarskiej w Skale.

Z pieczywa najbardziej okazałe i smaczne były chleby, które też wygrały w plebiscycie:
- chleb żarnowy z dynią Piekarni „U Dańca” z Łomnej,
- chleb zabierzowski Piekarni Rafapol z Zabierzowa
- chleb zakopiański Piekarni B.A. Madej z Krakowa .

Plebiscyt Półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku w Krakowie następujących kategoriach zdobyli:
- Ekologiczne Przysmaki Lucyna Gaweł z Woli Batorskiej,
Szef Firmy cukierniczej Melba z Krzeszowic. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków- Produkt pieczone pierożki z zielonym nadzieniem i czarnuszką,
- Tradycyjne Specjały Mateusz Morawski z Krakowa za Małopolski miód spadziowy,
- Smakołyki z Legendą Firma Cukiernicza Melba z Krzeszowic za lody maślankowe z wiśniami,
- Jak u Mamy Kolo Gospodyń Wiejskich Zręczyce za Paruchy.

Wyniki konkursu krakowskiego półfinału:
- Grand Prix Firma Cukiernicza Melba z Krzeszowic za Tradycyjne lody maślankowe z wiśniami,
- Wyróżnienie Firma Gawor z Podstolic koło Wieliczki za Kiełbasę Kolejka jak dawniej ale za swojskimi wędlinami z Podstolic. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówpiaszczańską z kija
- Wyróżnienie Piekarnia Rafapol z Zabierzowa za Krakuski z solą.

Imprezy tego typu to najlepsza promocja małopolskich wyrobów jak też potraw regionalnych. Producenci najlepszych regionalnych produktów żywności powinni być nagradzani oraz promowani w różnych wydawanych folderach jak też w internecie.

Natomiast na krakowskim półfinale w tym roku brakowało na stoisku Departamentu
Turystyki, Sportu i Promocji Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie podstawowych materiałów promujących Małopolskę czy Kraków.

Oczywiście za organizacje Krakowskiego Półfinału należy się pochwała menadżerowi Pani Magdalenie Gdowskiej z Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. No cóż z powodu trudności finansowych organizatora i tak nie była zła organizacja.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.