Facebook Google+ Twitter

Krakowskie 17. Targi Książki

W dniach 24 - 27 października w starej hali przy ul. Centralnej w Krakowie odbyły się 17. Targi Książki. O tym, że jednak książka to ważne medium niech świadczy fakt, że w dniu otwarcia na targach pojawiły się tłumy.

Pani Grażyna Grabowska Prezes Firmy Targi w Krakowie otwiera 17 Targi Książki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Październik od W okularach Pani Katarzyna Popieluch - Kmiecik Komisarz Targów Książki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówsiedemnastu lat jest świętem książki w Krakowie i Małopolsce. Wg danych, w tym roku przekroczono liczbę 40 tys. odwiedzających.

Patronami honorowymi byli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz (nad salonem Małe ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk).

VIP y na otwarciu Targów Książki. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPatronat nad Salonem VIP y. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówMałe Ojczyzny Kaszuby i Gdańsk objęli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Wieczorem w pierwszym dniu targów, 24 października odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń - rozstrzygnięcie konkursu im. Jana Długosza 2013, który wygrał prof. Jerzy Holzer za książkę "Europa Zimnej Wojny". Uroczystość odbyła się w 120-letnim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Księgarskie kadry. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówW ramach targów Takie były tłumy. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków przygotowano salony: Wystawców Szkół Wyższych, Wydawców katolickich, Nowych mediów, Salon książki przyrodniczej, Małe ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk.

W spotkaniach z czytelnikami brało udział prawie stu autorów, między innymi z polski i zagranicy: prof. Jerzy Bralczyk, Jonathan Carroll, Maria Czubaszek, Anna Dymna, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska - Adamczyk, Julia Hartwig, Michał Heller, Tomasz Jastrun, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Jolanta Kwaśniewska, Edward Lutczyn, Dorota Masłowska, Beata Pawlikowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Wanda Półtawska, ks. bp Grzegorz Ryś, Izabela Sowa, Szczepan Twardoch, Maxime Chattam.

Stoisko księgarskie. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówKolejny razKsięgarskie klimaty. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków należy podziękować i pochylić czoło przed Zarządem i Prezesem Panią Grażyną Grabowską z firmy Targi w Krakowie oraz panią Katarzyną Popieluch - Kmiecik, komisarzem 17. Targów Książki. Oczywiści duże brawa dla władzy Centralnej RP jak też samorządowej Małopolski i Krakowa na wsparcie nie tylko moralne tej słusznej sprawy.

Polacy nie gęsi i dalej swoją literaturę oraz twórców jej mają, którzy mimo rożnych trudności dalej piszą.

W 2014 roku na krakowskim Osiedlu Na Kozłówce, swoje 40 lecie obchodzić będzie księgarnia, która mimo różnych zmian dalej działa. Jej twórca, współ założyciel, pierwszy kierownik jeszcze żyje i jest obecnie bezdomnym. Natomiast nowy właściciel i Sp. Mieszkaniowa Na Kozłówce oraz Rada XII Dzielnicy w Krakowie jak na razie tym tematem się nie interesują. Wymieniona księgarnią w tamtym okresie była zaledwie drugą taką placówką na terenie byłej dzielnicy Kraków - Podgórze.

W poprzednim okresie politycznym i gospodarczym takich osiedlowych było kilkanaście. Natomiast likwidacja PP Dom Książki i zmiany gospodarcze po 1989 roku doprowadziły do ich upadku - a szkoda.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak miło wiedzieć, że autorzy książek przyciągają tłumy...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.