Facebook Google+ Twitter

Krakowskie anioły z wizytą w Gdańsku

Nietypową wystawę "Anioły w ekslibrisie" oglądać można do 5 lutego w domu kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku Sobieszewie.

Jedna z prac Krzysztofa Kmiecia / Fot. Fot. materiały promocyjne Wyspy Skarbów w GdańskuAutorem prac jest Krzysztof Kmieć, z wykształcenia farmaceuta, z zamiłowania artysta. Pierwsze ekslibrisy zaczął tworzyć od 1985 r. W swoim dorobku krakowski autor ma ponad 2100 ekslibrisów, w większości linorytów. Swoje prace wykonuje zazwyczaj dla pracowników służby zdrowia czy naukowców. Tym razem jednak zajął się tematyką anielską. Skąd taki pomysł?

- Niektórzy mówią, że nie ma aniołów. Bo kto je widział? A jednak każdy potrafi je opisać i narysować - mówi twórca. - Są w naszej świadomości tak utrwalone, że trudno sobie wyobrazić, aby odfrunęły od nas na stałe. Oczywiście, najczęściej anioły kojarzymy z chrześcijaństwem, gdzie przedstawicielami są najważniejsi w hierarchii Archaniołowie. Z siedmiu, najczęściej wymieniani są Gabriel, Michał, Rafał. Całkiem rzadko Uriel, który bywa identyfikowany z aniołem stojącym u bram raju z płonącym mieczem w ręku. Ilość aniołów jest tak wielka, że używamy sformułowania „anielskie hufce”, „anielskie zastępy”. Ale chyba najbardziej znanym nam od dzieciństwa jest wizerunek Anioła Stróża, który od narodzin wiernie towarzyszy każdemu z nas - opowiada Kmieć.

Artysta dodaje też, że motyw anioła popularny jest również w literaturze i sztuce. Twórczość Kmiecia nie jest jednak tylko i wyłącznie próbą wpisania się w szeroko pojęty nurt. Ekslibrisy krakowskiego autora tworzone dla przyjaciół i osób publicznych łączą to, co anielskie, z tym, co ziemskie i charakterystyczne dla każdej z prezentowanych postaci. Co stanowi podstawę takiego kolażu, to w dużej mierze tajemnica twórcy. Warto jednak wiedzieć, że adresatami ekslibrisów są kolekcjonerzy aniołów, osoby noszące nazwiska związane z aniołami, kierują instytucjami, którymi patronują anioły czy też nosiciele anielskich cech.

- Na przykład taki anioł z wielkim sercem jest w ekslibrisie poznanianki Jolanty Łuczak, która opiekuje się biednymi, opuszczonymi i niepełnosprawnymi dziećmi. Przez nie oraz mieszkańców Beskidu Niskiego nazwana „aniołem z Regetowa”. W kilku ekslibrisach anioły są motywem PF-ek czyli kart świąteczno-noworocznych, które tworzę i wysyłam przyjaciołom od wielu lat - tłumaczy autor w liście-zaproszeniu skierowanym do przyjaciół gdańskiej Wyspy Skarbów

- Ekspozycja obfituje w często zabawne, kryjące pod anielską powłokę, drugie dno, małe formy graficzne- zachęca do obejrzenia wystawy Anna Urbańczyk, kierownik placówki.Sam autor odwiedzi Gdańsk 18 stycznia. Wtedy też spotka się z publicznością w Wyspie Skarbów, gdzie wygłosi wykład na temat ekslibrisów. Wstęp na wystawę i spotkanie z twórcą jest bezpłatny.

Zachęcam również do obejrzenia udostępnionych, dzięki uprzejmości pani Anny Urbańczyk, ilustracji autora. W fotogalerii pod tym samym tytułem - wkrótce na www.wiadomosci24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zabrakło linka do galerii: link ml :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.