Facebook Google+ Twitter

Krakowskie Obserwatorium Astronomiczne UJ

Krakowianie nie gęsi i swoje Obserwatorium Astronomiczne mają. Na skraju Lasku Wolskiego, pomiędzy Bielanami i Zakamyczem, dumnie wznosi się ta zasłużona dla dobra nauki instytucja.

Pan Janusz Niemcewicz pracownik obserwatorium przy pracy. / Fot. Henryk Czechowski BINFOPoczątki sięgają roku 1792, ale najpierw siedzibą obserwatorium było Collegium Maius, a potem budynek przy ul. Mikołaja Kopernika. Od 1956 roku swoją siedzibę ma na Bielanach, opodal Fortu Skała. Sąsiadem jest otulina Lasku Wolskiego.

Jak pamiętamy, to właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował słynny Polak, a potem światowej sławy astronom Mikołaj Kopernik. Obecnie Obserwatorium Astronomiczne jest Instytutem Naukowym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Patronem Obserwatorium jest właśnie Mikołaj Kopernik.

Instytut posiada wspaniałe instrumenty do obserwacji słońca, nieba i wszechświata. Jeden radioteleskop za dnia obserwuje układ słoneczny. Jest to jedno z supernowoczesnych urządzeń badawczych. Działa automatycznie i na komputerze rejestruje zjawiska zachodzące na Słońcu.

Na Forcie Skała znajduje się jedno ze stanowisk budynku obserwatorium. Takich obiektów na terenie Obserwatorium jest kilka. Instytut obecnie posiada największy w tym rejonie radioteleskop o średnicy 15 metrów. A w budowie jest jeszcze większy o lepszych parametrach technicznych.

Teleskopy optyczne w obserwatorium robią duże wrażenie nawet na osobach, które nie znają się na astronomii. Z zapartym tchem przyglądałem się tej maszynerii oraz dzięki pomocy pracownika naukowego Pana Janusza Niecewicza nie tylko mogłem dotykać tych urządzeń, ale też przez teleskop rzucić okiem na wszechświat .

Otoczenie Obserwatorium mimo biedy finansowej jest starannie utrzymane. Wszechwładna zieleń, zdrowe powietrze stwarzają, że warto tam pojechać i poznać kolejną przygodę oraz mało znana historie Astronomii Krakowa.

Pragnę podziękować Panu prof. Markowi Urbanikowi za wsparcie oraz pomoc naukową i możliwość zapoznania się z działaniem obserwatorium. Dziękuję też Panu Januszowi Nicewiczowi pracownikowi naukowemu Instytutu i Obserwatorium, który był przewodnikiem po terenie oraz obiektach. Przedstawiał do czego służą poszczególne obiekty oraz urządzenia, a ponadto umożliwił bezpośredni dostęp do urządzeń.

Jak dojechać do Obserwatorium? Autobusem MPK do Zakamycza. Następnie od ostatniego przystanku, drogą przez piękny fragment lasu, w ok. 12 minut dojdziemy ul. Zakamycze , aby dotrzeć ul. Orlą.

Można dojechać też z Salwatora do przystanku Bielany - Szkoła, a następnie pod górkę drogą asfaltowa idziemy ok. 30 minut do Obserwatorium. Po drodze możemy z dala zobaczyć wieże Klasztoru Bielańskiego, przechodzimy obok stadniny koni Uniwersytetu Rolniczego.

Szczególnie zalecane powinno być aby młodzież szkolna w ramach astronomii nie tylko uczestniczyła w teoretycznych lekcjach, ale mogła też uczestniczyć w tematycznych wykładach prowadzonych przez światowej sławy pracowników instytutu.

Szkoda, że władze Miasta Krakowa, samorządu lokalnego nie reagują na wnioski Instytutu aby choć jeden autobus miejski dojeżdżał do Obserwatorium. Aby opisać piękno i walory obcowania z tym miejscem można napisać niejedną książkę.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.