Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9559 miejsce

Krakowskie problemy mieszkaniowe

W środę 17 lipca na terenie Krakowskiego Starego Bieżanowa przy ul. Działkowej, Miasto Kraków oddało nową inwestycje mieszkaniową w postaci cztero wielorodzinnych budynków dla wybrańców.

Widok z góra na ogródek dla dzieci. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówNajtaniej wychodzą inwestycje kiedy powstają Nowy kolejny budynek przy ul. Działkowej. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówna własnych gruntach, takie miejsce ma inwestycja przy ul. Działkowej w Krakowie Starym Bieżanowie.

W ten sposób na miejskich działkach powstały cztery nowe budynki wraz z towarzysząca infrastrukturą. Szkoda, że nie zadbano aby droga prowadząca od tego osiedla oraz do drogi głównej i ul. Bieżanowskiej wygląda jakby przejechało kilka czołgów.

Kraków dla oczekujących na własne lokum, a będących w trudnej sytuacji tym sposobem uzyskało 82 mieszkania. W tych czterech budynkach znajduje się 3.425 m2 powierzchni mieszkalnej. Wszystkie są wykonane na wysokim poziomie z ciepłą wodą, sanitariatami, ale w większości tylko z aneksami kuchennymi.

Pan Bogdan Dąsal - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych sprawdza jakość windy. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówNa parterach budynków jest 12 mieszkań przystosowano dla osób niepełnosprawnych poruszających się wózkach inwalidzkich, w tym 2 mieszkania o pow. ok. 100 m², z niezależnym wejściem i windą. Wszystkie klatki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Do rzadkości jest aby realizator obiektów dla potrzeb mieszkalnictwa zadbał o taką infrastrukturę jak: plac zabaw dla dzieci i zarazem miejsce letniego spotkania dla seniorów. Zadbano też aby proporcjonalnie do ilości lokali mieszkalnych były 44 zielone parkingi przed domami i 40 garaże pod budynkami. Inwestycja Osiedle Działkowa kosztowała miasto ok. 10 971 000 złotych.

Umiejscowienie tych obiektów praktycznie w środku zieleni i działek gdzie uprawiają działkowcy świrze jarzyny i są sady to sielska atmosfera. Jedyny problem to przebiegająca zaledwie 100 m od budynków główna arteria kolejowa Kraków - Tarnów i Kraków - Wieliczka.Mapa Działkowa II. / Fot. Scan mapy wyd. przez UM Krakowa

Co prawda około 400 m od osiedla jest mała stacyjka Kraków - Bieżanów, ale dojście jest niekontabilne i z przeszkodami. Dojazd kolejowy byłby najszybszą możliwością dostania się mieszkańców do Centrum Krakowa.

Natomiast 100 metrów od osiedla jest przystanek autobusowy komunikacji miejskiej. Niestety dwa autobusy dzienne nie dojeżdżają do centrum Krakowa, a jedyny nocny autobus jedzie raz na jakiś czas.

Generalnym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków S.A w Krakowie. Nadzór inwestorski pełniła firma INWESTPROJEKT.

Dwie pierwsze szczęśliwe osoby, które otrzymały klucze do mieszkań przy ul. Działkowej. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówPodstawowym założeniem inwestycji było objęcie programem zamian lokali mieszkalnych. W zamyśle do lokali powinny być też kierowane osoby uprawnione do otrzymania lokalu zamiennego, wykwaterowywane z lokali mieszkalnych na terenie placówek oświatowych, ochrony zdrowia, a także osoby, które utraciły mieszkania na skutek trzyletnich wypowiedzeń umów najmu w prywatnych kamienicach oraz wychowankowie domów dziecka i rodzin zastępczych.

Obecnie 301 osoby będące na miejskich listach mieszkaniowych czeka na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu.

Z analiz wynika, że na dzień 8 lipca 2013 roku: 1185 rodzin, posiada nakaz eksmisji z lokalu w zasobie prywatnym oraz oczekują na przyznanie lokalu socjalnego jak też 1731 rodzin, które posiadają nakaz eksmisji z lokalu w zasobie gminnym i posiadają uprawnienie do lokalu socjalnego.

Obecnie jest kilkanaście osób, które są zarejestrowane i czekają na mieszka nawet od 2003 roku i wcześniej. W dalszym ciągu jest wiele osób z zatwierdzonej listy mieszkaniowej w 2012 roku i cisza.

Niestety jest niegospodarność lokalami mieszkaniowymi i dalej w mieszkaniach komunalnych zamieszkuje dużo osób co: mają po dwa, a nawet więcej mieszkań, zarabiają duże pieniądze i stać na własnościowe mieszkania, bezzasadne wysprzedawanie za bezcen mieszkań komunalny w zamian nie wiele inwestując w nowe obiekty. Tak wygląda problem mieszkaniowy w Krakowie.

Jaka jest niegospodarność miejska skoro stać było dać kilkaset milionów złotych na stojący obecnie jako pustostan Stadion Miejski tzw. Wisły przy ul. Reymana, zamiast przekazać chociaż połowę tych środków na budownictwo mieszkaniowe.

Teoretycznie można obliczyć ile by powstało nowych mieszkań skoro inwestycja 82 z infrastrukturą kosztowała 10 971 000 złotych, a inwestycja Stadion ponad 500 milionów złotych ?

Informacji Wydziału Mieszkalnictwa rozsyłanych do seniorów ( pismo z dnia 24 czerwca 2013) i Komunikatu Urzędu Miasta Krakowa wynika, że w dalszej kolejności kierowane będą osoby objęte listami ostatecznymi z innych tytułów. Najśmieszniejsze jest, że ogłoszono przetarg ofertowy kto da więcej za m2 na tym osiedlu, ten będzie szczęśliwcem nowego lokum. Stawka wywoławcza w Programie zamian wynosi 7,87 zł za m2. Tak wygląda kolejny fantastyczny program mieszkaniowy Miasta Krakowa dla osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Nie tylko instytucje zagraniczne zbierają tzw. haki i informacje. Wydział Mieszkalnictwa zbiera informacje o przyszłych najemcach współpracując w tym zakresie z Policją, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, co umożliwia wybór do lokali o wyższym standardzie osób gwarantujących wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków najemcy.

Niestety jest to fikcja jako przykład to sprawa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zapomniał co ma wpisane w swoim statucie i dość często działa wręcz na szkodę mieszkańców Krakowa przy cichym poparciu Samorządu Krakowa.

Arogancją MOPS Kraków jest przykład jaki dotarł do mnie:
- Sąd Okręgowy w Krakowie pismem z dnia 28 czerwca 2013 poinformował mnie, że cyt.
....Sąd informuje, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie nie posiada zdolności sądowej, gdyż jest jednostką organizacyjną Gminy Miejskiej Kraków. ....
- do dnia dzisiejszego nie wyjaśnione są sprawy matactw z tzw. Niebieskimi i kartami i pseudo programem „Przemoc w rodzinie”, które są wykorzystywane do zwalczania opozycji tej instytucji i osób nie wygodnych Panu Prezydentowi Miasta,
- niestety ofiara jest bez szans w przypadku danie sprawy do sądu nic to nie da bo są układy.

Ludzie piszą do Prezydenta Miasta Rady Miasta, Samorządowego Kolegium Odwoławczego nawet są wydawane przez SKO pozytywne decyzja i tak pomoc społeczna ma to w nosie.

Można się zastanowić jak to w demokratycznym kraju, gdzie Konstytucja zapewnia praworządność obywatelowi są takie lub podobne sytuacje łamania Konstytucji i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Zastanawiające jest, że kierownictwo Miasta podpiera się opiniami takiej instytucji zamiast tam najpierw zrobić porządek. Z mojej strony potwierdzam posiadanie prawie pięciu segregatorów dokumentów, pism potwierdzających te brzydkie sprawy.

Zdenerwowana mieszkanka z uszkodzonej ulicy przez budowlańców atakuje samochód Prezydenta Miasta Krakowa. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówNa koniec postanowiłem ujawnić zajście na koniec imprezy w Oś. Działkowa. Panie z otoczenia prezydenta miasta były ostrzeżone przez jednego z dziennikarzy, że mieszkańcy szykują atak na Prezydenta.

Niestety ten sygnał zlekceważono. Mieszkanka z tamtego rejonu jak limuzyna prezydenta wyjeżdżała to wymieniona rzuciła się na maskę samochodu. Co prawda nie doszło do tragedii i Pan Prezydent nie dostał jakimkolwiek jajkiem, ale wyszedł z wozu i po wysłuchaniu skarg tej pani (chodziło o zniszczona drogę przez budowlańców osiedla). Jak zawsze tradycyjnie prezydent naobiecywał i spławił tą panią do akurat przechodzącego budowlańca.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.