Facebook Google+ Twitter

Krakowskie Przedmieście - stylowy deptak czy architektoniczny chaos?

Na odremontowanym Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przybywa kwietników, koszy na śmieci i ławek. Jest już gdzie usiąść i gdzie postawić rower, ale za chwilę będzie trudno poruszać się w gąszczu małej architektury.

Warszawskie Krakowskie Przedmieście po remoncie miało na powrót stać się eleganckim deptakiem. Temu służyło m.in. zwężenie ulicy i powiększenie placu wokół pomnika Kopernika. Wkrótce po otwarciu tej części centrum miasta dla przechodniów zaczęło się wielkie meblowanie. Na początku pojawiły się stylowe latarnie w kształcie pastorału. A potem, z tygodnia na tydzień, dostawiano nowiutkie kosze na śmieci, ławeczki i stojaki na rowery.

Jest gdzie usiąść

Na pierwszym planie nowe ławy, w tle ich poprzedniczki. / Fot. Katarzyna KaraśChoć nowe meble uliczne budziły nierzadko skrajne emocje, trzeba przyznać, że wszystkie elementy były ze sobą zgrane. Czarne latarnie, czarne kosze i ławki z czarnym wykończeniem. Tym większe było moje zaskoczenie, gdy na ulicy stanęły prostokątne płowe kwietniki wykonane z piaskowca. Wprawdzie pasowały one pod kolor nowego chodnika, ale średnio komponowały się z resztą "wyposażenia". W zeszłym tygodniu do kwietników dołączyły olbrzymie ławy, wykonane z tego samego materiału. Ustawiono je przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego, w sąsiedztwie starych ławek. Cieszę się niezmiernie, że przybywa miejsc do siedzenia (których nigdy za wiele). Zaczęłam się jednak martwić, że powoli na ulicę wkrada się chaos. Na niewielkim odcinku od ronda de Gaulle'a do remontowanego obecnie fragmentu przy Hotelu Bristol mamy jakieś cztery rodzaje ławek i kilka typów koszy na śmieci. A ja cały czas mam w pamięci jak często mówi się o tym, że centrum Warszawy jest nieuporządkowane, a kolejne realizowane tu inicjatywy nie są dostatecznie przemyślane. Z moimi wątpliwościami i przemyśleniami zwróciłam się do naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, Tomasza Gamdzyka. O to czego się dowiedziałam:

- Kamienne ławy projektowane były w ramach katalogu elementów wyposażenia. Oprócz nich zainstalowane zostaną kamienne kwietniki i pachołki, a także ażurowe metalowe donice na zieleń. Będą one okrągłe, podłużne i w formie koszyków na latarniach. Te formy są wzajemnie zgrane i razem z dotychczas zainstalowanymi ławkami, stojakami na rowery, koszami na śmieci stanowią jedną całość.

Będzie porządek

Przy okazji dowiedziałam się, że to jeszcze nie koniec wielkich porządków na Krakowskim Przedmieściu. Jak poinformował mnie Tomasz Gamdzyk, na ulicy już niedługo staną kioski i słupy ogłoszeniowe, których wygląd będzie współgrał z już ustawionymi meblami. Gamdzyk podkreśla, że nie grozi nam bałagan, ponieważ wszystkie elementy pochodzą z tego samego katalogu przygotowanego przez zespół Towarzystwa Projektowego s.c. i zespół prof. Domaradzkiego. Katalog ten został zatwierdzony przez Konserwatora Zabytków.

Dodatkowym gwarantem pełnej harmonii małej architektury na całej długości deptaka będą zmiany jakie szykuje miasto: - Meble na ulicy Nowy Świat będą podlegały wymianie. Dotyczy to zarówno kwietników, jak i ławek oraz koszy na śmieci, które będą miały taka sama formę, jak te na Krakowskim Przedmieściu - dodaje Gamdzyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Krakowskie Przedmieście w dniu uroczystego otwarcia – niestety, dostrzegłem wiele bubli... http://travers.pl/krak_przedm/

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jak zwykle nie dostosowano chodników dla niepełnosprawnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli jak rozumiem zwęzili jezdnię, żeby zrobić szeroki deptak, który teraz zagracają? A na samym końcu będziemy się przeciskać równie wąziutkim fragmentem dla ludzi jak kiedyś i wyjdzie na to, że całe zwężenie było dlatego, bo inaczej nie dałoby się zmieścić tych kiosków i słupów ogłoszeniowych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

wieki tam nie byłam.
jak sie wybiorę, to bedę mieć opinię;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.