Facebook Google+ Twitter

"Krakowskie Przedmieście w obiektywie Marcinkowskiego" już od dziś w Galerii Plenerowej

Od 10 sierpnia w Galerii Plenerowej u zbiegu Krakowskiego Przedmieście i ul. Traugutta w Warszawie, będzie można ponownie zobaczyć wystawę "Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego. 1904 -1939".

Krakowskie Przedmieście Marcinkowskiego / Fot. www.warszawa.ap.gov.plWystawa to zbiór 70 fotografii z zasobu Archiwum Państwowego miasta Warszawy, które przedstawiają istniejące zabytki architektoniczne Krakowskiego Przedmieścia m.in.: pałace: Czapskich, Kazimierzowski, Staszica, Radziwiłłów, Staszica, kościoły św. Anny, św. Krzyża, św. Józefa, gmachy Resursy Obywatelskiej, Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, hotele "Bristol" i "Europejski". Wystawa przedstawia też nieistniejące już obiekty.

Pierwszy pokaz miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku, w Plenerowej Galerii Ujazdowskiej. W związku ze sporym zainteresowaniem galerię w tym roku można zobaczyć w miejscu, którego historię opisuje. Autorem zdjęć jest Zdzisław Marcinkowski, urodzony w Warszawie w 1881. Wraz z rodzicami mieszkał przy ulicy Bednarskiej 23. Pasją Marcinkowskiego była fotografia, interesował się również krajobrazami, co zaowocowało tysiącami zdjęć polskich miast i miasteczek. Szczególną uwagę poświęcał Warszawie.

Fotografował Stare Miasto, jego kościoły, kamienice, sienie, zaułki, bramy, staromiejskich straganiarzy, rzemieślników. Z fascynacji Starówką powstał cały cykl zdjęć poświęconych Katedrze św. Jana. Fotografując nie pominął żadnego detalu. W efekcie powstał dokument fotograficzny, ukazujący wszechstronny obraz katedry. Poza Starówką uwieczniał na zdjęciach inne rejony Warszawy, m.in. Krakowskie Przedmieście, stanowiące fragment Traktu Królewskiego, wiodącego od placu Zamkowego ku pałacowi w Wilanowie. Zobaczyć będzie można również, w którym miejscu znajdowały się najmodniejsze kawiarnie Traktu Królewskiego: Botte i Clot.

Autorką ekspozycji jest Małgorzata Sikorska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Organizatorami są: Archiwum Państwowe miasta Warszawy, Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego miasta Warszawy, Biuro Kultury UM i Stołeczna Estrada.

Więcej o wystawie na stronie: www.warszawa.ap.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.