Facebook Google+ Twitter

Krakowskie Sukiennice kuszą nie tylko sztuką

W ciągu ostatnich czterech lat to miejsce diametralnie zmieniło swoje oblicze. Galeria Sztuki Polskiej XIX w., która mieści się w górnej partii Sukiennic, stała się jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Nowoczesny system informacyjny cieszy sie popularnością wśród zwiedzających / Fot. O. SarzyńskaCzym są Sukiennice w Krakowie? Budynkiem w centrum krakowskiego Rynku. Tak zapewne kojarzy to miejsce większość ludzi. Mimo, ze Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce, nie każdy turysta zachodzi do Sukiennic. Nie każdy przecież interesuje się sztuką, tym bardziej polską sztuką XIX w. W ciągu ostatnich czterech lat to miejsce diametralnie zmieniło swoje oblicze. Galeria Sztuki Polskiej XIX w., która mieści się w górnej partii budynku stała się jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Satysfakcję odczują w niej nie tylko miłośnicy sztuki, ale również zapaleńcy nowych technologii, zaawansowanych systemów orientacyjnych czy wszechogarniającej estetyki.

Dla miłośników sztuki

Sala Chełmońskiego została zdominowana przez "Czwórkę" jego autorstwa / Fot. O. SarzyńskaObecna ekspozycja sztuki XIX w. zaaranżowana została według nowego scenariusza. Z hallu pierwszego piętra wchodzi się do Sali Bacciarellego: Oświecenie. To niewielkie pomieszczenie mieści w sobie kilkanaście obrazów namalowanych nie tylko przez ulubieńca i portrecistę Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale także dzieła malarza scen batalistycznych, Aleksandra Orłowskiego czy prace Józefa Grassiego.

Z Sali Bacciarellego promieniście rozchodzą się przejścia do trzech pozostałych sal. Idąc na wprost, wchodzimy do Sali Michałowskiego: Romantyzm. Oglądając jego największe dzieła, tj. Portret Henryka Rodakowskiego, Samosierrę czy Stańkę, ci którzy znali je dotąd z katalogowych reprodukcji, mogą spodziewać się wzruszających emocji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.