Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Targi Ekonomii Społecznej 2013

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Stoisko Laboratorium Cogito - Zielony Dół Kraków.
Stoisko Laboratorium Cogito - Zielony Dół Kraków. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
Ekonomia Społeczna, a szczególnie co to są Spółdzielnie Społeczne to jeszcze mało znane sprawy wśród społeczeństwa. Krakowskie Targi Ekonomii Społecznej, pokazało jakie produkty są wytwarzane przez osoby niepełnosprawne.

W dniach 8 - 9 czerwca w imprezie targowej uczestniczyli: Spółdzielnia Socjalna „Mimo Wszystko”, Catering Cogito, Spółdzielnia Socjalna OPOKA, Przedsiębiorstwo Społeczne OGNISKO Sp.zoo, Krakowska Spółdzielnia Niewidomych SANEL, Fundacja ARTES, Fundacja Wspólnota Nadziei, Spółdzielnia Socjalna Złote Rączki, Spółdzielnia Socjalna SPRING, Krakowska Fundacja Hamlet

Zadaniem Targów Ekonomii Społecznej dawało możliwość aby mieszkańcy Krakowa i Małopolski oraz turyści mogli poznać co to działalność podmiotów ekonomii społecznej. To było ważne zadanie oraz szansa dla przedsiębiorstw społecznych szansa na zdobycie nowych klientów na ich produkty oraz za promowanie idei ekonomii społecznej.

Każdy kto podczas tej imprezy zakupił choć niewielki wyrób to wsparł w ten sposób działalności społecznej firm.

Dla wielu osób niepełnosprawnych z różnymi dolegliwościami po przez prace daje co najmniej dwa efekty: możliwości zarobkowe oraz rehabilitacje psychiczną. 12 marca 2008 roku miał wielkie znaczenie dla powołania Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Dwudziestu dwu sygnatariuszy reprezentanci: małopolskich organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych, szkoły wyższe, przedstawiciele biznesu oraz instytucje publiczne, podpisali tekst porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju ekonomii społecznej i jej podmiotów.

Jednym z sygnatariuszy była moja skromna osoba działająca w imieniu Stowarzyszenia StoSA Kraków.

prof. Jerzy Hausner i prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie to ojcowie opracowania założenia do Ustawy o Przedsiębiorstwie Społecznym oraz opracowania założeń powołania Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej.

Wymienionych działaniach i sygnatariuszy, mają wielkie znaczenie do stałego wypracowywania silnej marki związanej z promocją zadań Ekonomi Społecznej. Działań, które w swych celach mają przywrócenie między innymi osobom niepełnosprawnym chociaż częściowy powrót do normalności.

Obecnie zadanie to realizuje AKADEMIA ROZWOJU EKONOMII SPOŁECZNEJ przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie przy ul. Piastowskiej.

Jest to trudne zadanie bo coraz mniej jest przydzielanych środków finansowych tak na szczeblu wojewódzkim jak miejskim np. w Krakowie. Wielu sygnatariuszy obecnie nie posiada zbyt wielu finansów, a organizatorzy nowych Spółdzielni i Firm Społecznych napotykają wiele problemów administracyjnych i lokalowych oraz prawne na te przedsięwzięcia.

Można się co jest bardziej realne i moralne, finansowanie potrzebującego z pomocy społecznej przez OPS, czy danie możliwości pracy aby mógł chociaż trochę zarobić. Nie logiczne jest, że takie osoby za ciężką pracę muszą dodatkowo płacić wysokie składki na ZUS i NFZ w zamian nic dodatkowo nie otrzymują.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto