Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27689 miejsce

Krakowskie Targi Książki. Literatura i nowe media

Jak media kształtują literaturę? Jak współczesne nośniki przekazu wpływają na odbiorcę? Jak nowe publikatory zmieniają rynek literacki?

Odpowiedzi na takie pytania starali się udzielić uczestnicy seminarium: "Literatura i nowe media." Spotkanie włączono do programu XIV Targów Książki w Krakowie, a także w cykl imprez Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Józefa Conrada.

W dyskusji, którą prowadził Szymon Kloska uczestniczyli: prof. Inga Iwasiuk, pisarz Jacek Dukaj, poeta, krytyk i publicysta Jarosław Lipszyc.

Opis, jakże ważny element prozy w literaturze wieków poprzednich, stracił na znaczeniu, kiedy mógł go zastąpić obraz filmowy. Dlatego we współczesnej powieści nie ma długich opisów. Od połowy XX wieku zmienił się sposób prowadzenia fabuły. Zainteresowania wydawców skierowały się na teksty, które przekładają się na język filmu.

Linearny tok opowieści, mający swe praźródło w przekazie mówionym, uzupełniają nowe narzędzia kształtowania fabuły, jak na przykład wzięta z gier komputerowych formuła łańcucha questów. Nowe techniki ułatwiają miksowanie zastanych tworów kultury, w tym bardzo powszechne odwoływanie się do popkulturowych ikon.

Zjawisko metatekstu, gdzie odnośnik kieruje nas do następnego odnośnika, następny do następnego, kształtuje nowe nawyki czytelnicze. Jarosław Lipszyc zauważył, że niektórzy studenci nie tylko, że nie czytają książek, ale nawet nie wgłębiają się w treść rozdziałów traktujących o danym problemie. Wypisują słowa kluczowe i klikają.

Popularność telenowel, filmów animowanych i gier komputerowych wzmaga popyt na rynku literatury i zmienia jej jakość. Warto na koniec zadać pytanie, czy nowe media zagrażają książce. Tłumy czytelników na targach w Krakowie dają nadzieję, że jak na razie
jej grozi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Święta prawda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.