Facebook Google+ Twitter

Krakowskie tramwaje elektryczne mają już 110 lat

Z tej okazji MPK Kraków wspólnie z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przygotowało specjalną wystawę, na której można zobaczyć jak wyglądały początki historii tramwajów elektrycznych w Krakowie.

110 lat tramwai elektrycznych w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiOtwarta 16 marca wystawa nie jest jedyną atrakcją, jaką przygotowano dla krakowian i turystów z tej okazji. Już w najbliższą sobotę, 19 marca od godziny 11.00 do godziny 16.00, na trasie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca 15 do pętli Na wystawie możemy np. przeczytać oryginalny opis jednego z wypadków do jakich dochodziło w tamtych czasach z udziałem tramwai. / Fot. Sławomir OstrowskiBronowice Małe, będą kursować dwa najstarsze zachowane tramwaje elektryczne Gracówka z 1912 roku i Linka Hoffman z 1925 roku, co pozwoli wszystkim zainteresowanym przekonać się osobiście, jak podróżowało się tym środkiem lokomocji miejskiej 100 lat temu po Krakowie. Tramwaje będą kursować na linii 110.

Pierwszy krakowski tramwaj elektryczny wyjechał na trasę dokładnie 16 marca 1901 r. o godzinie 9.00 rano. Jego pasażerami byli: prezydent miasta Krakowa Józef Friedlein, radni miejscy oraz zaproszeni goście. Pierwszy przejazd zakończyło zwiedzanie ówczesnej zajezdni, która znajdowała się w miejscu obecnego Muzeum Inżynierii Miejskiej. 110 lat temu krakowskie tramwaje były pojazdami wąskotorowymi, ten stan rzeczy uległ zmianie dopiero w 1953 roku. Niestety po tamtych czasach pozostało do dziś bardzo niewiele pamiątek które można podziwiać w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Szkoda, że tak piękne święto odbywa się w cieniu widma podwyżki cen biletów Krakowskiej Komunikacji Miejskiej.

Tak wyglądali motorniczy 110 lat temu w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiFragment wystawy poświęconej 110 rocznicy istnienia tramwai elektrycznych w Krakowie / Fot. Sławomir OstrowskiOficjalne otwarcie wystawy / Fot. Sławomir OstrowskiOtwarcie wystawy uświetnił swoją obecnością Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5* dla autora, nie podwyżki cen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krakowskie MPK bardzo się stara o jakoś usług. Muzeum Inżynierii Miejskiej jest godne polecenia, zwłaszcza młodzieży szkolnej. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.