Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30635 miejsce

Krakowskie uczelnie nie zarobiły na maturzystach

Ku przerażeniu licealistów, matematyka powróciła na maturę jako przedmiot obowiązkowy. Polskie uczelnie korzystając z okazji, organizowały kursy przygotowujące do matury. Na wielu z nich, miejsc było znacznie mniej, niż kandydatów. Ale nie w Krakowie...

 / Fot. .Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Krak%C3%B3w_-_Collegium_Novum_01.JPG / Fot. wikimediaW związku z fatalnymi wynikami matury próbnej przeprowadzonej rok temu wysyp kursów i innych form dokształcania uczniów z matematyki stał się zjawiskiem powszechnym. "Magistrant udzieli korepetycji…", "absolwentka Wydziału Matematyki udzieli korepetycji…", "student matematyki przygotuje do matury…" - to tylko kropla w morzu ogłoszeń, jakie możemy znaleźć na stronach internetowych, w serwisach ogłoszeniowych czy specjalnych portalach poświęconych korepetycjom. Nie trzeba długo szukać by natrafić na setki anonsów z każdego niemal miasta. Chciałoby się powiedzieć: duże zainteresowanie.

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Krak%C3%B3w_-_Collegium_Novum_01.JPG / Fot. wikimediaSzanse dla siebie wynikające z obowiązkowej matury z matematyki dostrzegły wyższe uczelnie, które również uruchomiły szereg kursów, mających na celu przygotowanie maturzystów do tego nielubianego przez wielu przedmiotu. Liczba polskich uniwersytetów angażujących się w przygotowanie maturalne wzrosła. Kursy z matematyki były organizowane przez Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Gdańską czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Prowadzącymi byli zwykle pracownicy naukowi uniwersytetu. Ceny wahały się od 490 do 850 zł za kurs. Tak przedstawia się ogólna sytuacja w całym kraju.

Tymczasem w Krakowie zainteresowanie było znacznie mniejsze. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica i Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego (dawna Krakowska Szkoła Wyższa) - to uczelnie, które takie kursy oferowały. Co ciekawe, zabrakło na tej liście Politechniki Krakowskiej. To jednak nie jest jedyne zaskoczenie.

Kolejnym jest to, że tylko Akademia Górniczo-Hutnicza zdołała uruchomić taki kurs. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, kursy nie odbyły się z powodu zbyt małego zainteresowania. Ze zdziwieniem można zadać pytanie, dlaczego tak prestiżowa uczelnia jak UJ nie miała chętnych na kurs przygotowawczy? Pytanie staje się coraz bardziej nurtujące, gdy uświadomimy sobie fakt, że wyniki próbnych matur były bardzo kiepskie, a w poprzednich latach, gdy matura z matematyki nie była obowiązkowa, nie była tak często wybierana jako zdawany przedmiot przez uczniów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pani Justyno Bobrowiecka , maturę nie zdaję się po to żeby pracować na kasie !
Przyszły maturzysta może zostać na przykład inżynierem , odpowiedzialnym za produkcję kas sklepowych !
Wystarczy !

Pani Marta Abramowska napisała : "Uczniowie mają coraz bardziej sceptyczne podejście do matematyki, nie rozumieją do czego ona może się przydać, chcą uzyskać przykłady zastosowań w życiu codziennym, a nauczyciele ich tak naprawdę zbywają"
- no właśnie problem jak zwykle tkwi w pieniądzach a raczej ich braku lub niewłaściwym rozporządzaniu , nie wiem.
Słabo zmotywowani nauczyciele nie mają powodów do pracy ponad wyznaczony program .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jak pani przy kasie nie ma czytnika kodów, to sama musi wyliczyć resztę, ewentualny rabat, że nie wspomnę o kontrolerach lotu, inżynierach, architektach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale prawda jest taka, ze matematyka w zyciu nie przydaje sie. Wiec nie wiem po co ona znowu została wprowadzona na maturę. No bo czy ktos widział w sklepie aby panie przy kasach liczył ciag arytmetyczny albo jakies równania trygonometryczne? Z tego co zauwazyłam wiekszosc osob ma problemy z mnozeniem czy dzieleniem, a wieksza uwage skupia na jakies rownaniach ww.
Jestem bardzo ciekawa jak pojdzie matma w tym roku na maturze :)
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczniowie mają coraz bardziej sceptyczne podejście do matematyki, nie rozumieją do czego ona może się przydać, chcą uzyskać przykłady zastosowań w życiu codziennym, a nauczyciele ich tak naprawdę zbywają. Wielu uczniów woli zdobywać zawód, a do tego matura z matematyki nie jest potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilkuletnia przerwa egzaminow maturalnych z matematyki odbija się "czkawką" a jego ujemne skutki będą odczuwalne przez lata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.