Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28527 miejsce

Krakowskie wakacje kulturalne. Część czwarta

Muzeum, w którym można dotykać eksponatów? Gdzie wskazane jest macanie, przestawianie, krzyczenie i skakanie? Tak. Oto Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa, Ogród Doświadczeń i Botaniczny.

Ogród Botaniczny w Krakowie. Autor: Iwona Grabska. Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Botanical_garden_Krakow_(2006-05-13)_04.jpgW większości muzeów nie można dotykać eksponatów: obrazów, rzeźb, strojów. Często przy wejściu do zwiedzanych wnętrz znajdują się słupki z linkami pozwalającymi tylko na rozejrzenie się po pomieszczeniu. W wielu miejscach za możliwość zrobienia zdjęcia albo nakręcenia filmu trzeba zapłacić, nawet jeśli nie używamy flesza.

A są takie muzea w Krakowie, do których śmiało możemy wejść z aparatem czy kamerą i nikt nie zwróci nam uwagi. Więcej: będziemy mogli wszystko oglądać z bliska, dotykać, macać, naciskać i przestawiać. Takim miejscem jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, którego wejście przypomina starą fabrykę.

W środku znajdują się dwie sale: pierwsza z różnymi urządzeniami, które mają pomóc w zrozumieniu praw fizyki: jest most zbudowany z wielkich poduszek, rama do robienia gigantycznych baniek mydlanych, minielektrownia wodna, którą można stworzyć samemu, butla do wytwarzania wiru wodnego… Druga sala poświęcona jest starym samochodom i motoryzacji. Muzeum zarządza także Ogrodem Doświadczeń, w którym można pokręcić kolorowymi tarczami, poskakać po platformach i na trampolinie, pokrzyczeć do specjalnych tub. Wszystko po to, żeby zobrazować prawa optyki, mechaniki i akustyki. Po drugiej stronie parku lotników znajduje się Muzeum Lotnictwa. W hangarach stoją mniejsze maszyny, śmigła i silniki, natomiast większe samoloty ustawione są na zewnątrz. Innym muzeum, którego znaczna część „eksponatów” znajduje się na powietrzu jest krakowski Ogród Botaniczny należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miedzy alejkami, przy których ustawione są ławki, hodowane są różne gatunki roślin: kwiatów, ziół, drzew. Na terenie ogrodu znajdują się altanki, wąskie przejścia i przesmyki, stawy, fontanny i kilka szklarni. Ogrodu Botanicznego nie można zakwalifikować jako parku miejskiego: jego klimat jest specyficzny, odmienny. Nie ma tu rowerzystów, a betonowe alejki nie stanowią głównej atrakcji. Można za to powspinać się po głazach, przemaszerować dookoła stawu z dużymi złotymi rybkami (rybami) i zobaczyć egzotyczne gatunki roślin. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to znajduje się w samym centrum miasta, 5 minut od rynku głównego. A jednak.

Wejście do Muzeum Inżynierii Miejskiej.Autor:<br /></a></a>Watts19. Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:MuzeumInzynieriiMiejskiej.jpgWatts19. Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:MuzeumInzynieriiMiejskiej.jpg" title="Wejście do Muzeum Inżynierii Miejskiej.Autor:
Watts19. Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:MuzeumInzynieriiMiejskiej.jpg" />Muzeum Inżynierii Miejskiej

ul. św. Wawrzyńca 15

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorki i czwartki 10-18, pozostałe dni 10-16 (kasy zamykane pół godziny wcześniej).

Wystawy stałe: Interaktywna wystawa "Zabawy z nauką", „Historia polskiej motoryzacji”.

Wystawa czasowa: Dzieje maszyny do pisania

Ceny: bilet normalny 6,50 zł, ulgowy 4,50 zł, rodzinny 20 zł (maksymalnie 2 osoby dorosłe i 4 dzieci), oprowadzanie dla grup zorganizowanych 10 zł.

Dodatkowe: parking przy ul. Św. Wawrzyńca, dojazd tramwajami nr 3, 6, 8, 9, 10, 13, 24.
E-muzeum, Strona Internetowa Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Lustra w Ogrodzie Doświadczeń. / Fot. Asia MentelOgród doświadczeń

Krakowski Park Lotników, al. Pokoju 67

Godziny otwarcia: codziennie 9-19.

Wystawa stała: Ogród doświadczeń – urządzenia edukacyjne obrazujące działanie praw optyki, akustyki i mechaniki. Wystawa jest interaktywna, a więc wszystkiego można dotknąć, pokręcić, nacisnąć, pomacać.

Ceny: bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 18 zł.

Dodatkowe: Ogród doświadczeń znajduje się w części krakowskiego Parku Lotników. Wejście bramą od alei Pokoju, całość ogrodzona. Strona internetowa Ogrodu Doświadczeń.

Muzeum Lotnictwa

Al. Jana Pawła II 39

Godziny otwarcia: poniedziałek 9-16 (wstęp wolny – ekspozycja plenerowa), wtorek-piątek 9-17, sobota i niedziela 10-16.

Wystawy stałe: „Historia i współczesność”, ekspozycja samolotów z lat 1909-1920, "Aleja Migów", silnikownia, "...Swego nie znacie - Magazyny Historii".

Ceny: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, zwiedzanie z przewodnikiem (język polski): dodatkowo 20 zł lub 50 zł (język obcy). Strona internetowa Muzeum Lotnictwa.

Ogród Botaniczny w Krakowie. Autor: Iwona Grabska. Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Botanical_garden_Krakow_(2006-05-13)_06.jpgMuzeum Botaniczne

ul. Kopernika 27

Godziny otwarcia: codziennie 9-19 (we wrześniu i październiku do 17), szklarnie 10-18 (we wrześniu i październiku do 16.00), w piątki szklarnie nieczynne. Ogród botaniczny otwarty jest dla zwiedzających tylko od 12 kwietnia do 26 października. Muzeum botaniczne: środa i piątek 10-14, sobota 11-15.

Wystawy: ogród botaniczny, szklarnie oraz muzeum botaniczne.

Ceny: bilet normalny 5 zł, ulgowy 2 zł, rodzinny 10 zł (tylko w weekendy), osoby powyżej 70 lat i dzieci do lat 4 – bezpłatnie.

Dodatkowe: Rowery można zostawiać na dziedzińcu przed wejściem, w specjalnie wyznaczonym miejscu. Nie ma parkingu: samochód można zostawić na ul. Kopernika. Strona internetowa Ogrodu Botanicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Już czwarta część? Trochę przegapiłem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

konsekwentnie plus;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.