Facebook Google+ Twitter

Krakowskie wakacje kulturalne. Część druga

Na odwiedziny na wzgórzu wawelskim warto przeznaczyć kilka dobrych godzin. Żeby zobaczyć komnaty królewskie, skarbce, Katedrę Wawelską i Dzwon Zygmunta, zejść do grobów królewskich i krypty wieszczów... A na koniec odwiedzić smoczą jamę.

Wieże Katedry Wawelskiej. / Fot. BishKopt/Wikimedia CommonsCo można napisać o Wawelu, żeby nie było jak zwykle: że zamek, że duży, że dawna siedziba królów... To może, że warto, po prostu. Komnaty królewskie z pełnym wyposażeniem, których kilka lat temu nie można było oglądać, teraz udostępnione są dla turystów – w dodatku w poniedziałki za bilet nie trzeba płacić ani grosza. W podziemiach znajdują się skarbce, groby królów, krypta wieszczów...

Na Wawel prowadzą trzy drogi: pierwsza od strony bulwarów wiślanych, szerokimi schodami na górę, druga od ulicy Krakowskiej i Grodzkiej oraz trzecia: idąc z rynku ulicą Kanoniczą, do końca. Wybierając ostatnią możliwość dochodzi się do bramy zamkowej, za którą po lewej stronie znajduje się wejście do Katedry Wawelskiej, w niej poza godzinami wyznaczonymi do zwiedzania, odbywają się normalne nabożeństwa. Wychodząc po niezliczonej ilości małych, drewnianych schodków, dochodzi się do Dzwonu Zygmunta. Uruchamiany jest ręcznie, przy pomocy grubych lin, przez grupę co najmniej 8 ludzi. Dzwon odzywa się tylko w najważniejszych chwilach i słychać go wtedy w całym Krakowie. Tak było 1 września 1939 roku, w dniu ataku Niemiec na Polskę, 1 maja 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, 16 października 1978 oraz 2 kwietnia 2005 roku – w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża i jego śmierci.

Po zejściu z wieży, gdy staniemy przodem do Katedry, za plecami mamy Biuro Obsługi Turystów. Czynne jest od godz. 9 do 15 w poniedziałki, środy i czwartki oraz godzinę dłużej w pozostałe dni tygodnia. Biuro udziela informacji na temat biletów, komnat dostępnych dla zwiedzających i czasu otwarcia poszczególnych wystaw. Trzeba też pamiętać, że ostatnie wejście turystów odbywa się godzinę przed zamknięciem kas.

I oczywiście Smocza Jama. Technologia idzie do przodu i zamiast prawdziwego smoka w środku, na zewnątrz stoi sztuczny. Taki, który zieje ogniem tylko wtedy, gdy wyśle się smsa pod odpowiedni numer telefonu. Ale pod jaki – o to już nie pytajcie. Podobnie jak o treść, bo trudno mi ja sobie wyobrazić. „Smoku ziej”?...

Ekspozycje stałe:

Reprezentacyjne komnaty królewskie:

Godziny otwarcia: poniedziałek 9.30-13, wtorek-piątek 9.30-17, weekendy i święta 11-18. Ceny: bilet ulgowy 8 zł, normalny 15 zł. W poniedziałki dla turystów indywidualnych wstęp do komnat jest wolny, najpierw jednak trzeba udać się do kasy i pobrać z niej bezpłatny bilet uprawniający do ich zwiedzania.

Prywatne apartamenty królewskie

Godziny otwarcia: w poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 9.30-17, weekendy i święta 11-18. Ceny: bilet ulgowy 15 zł, normalny 20. W cenę biletu wliczony jest przewodnik w języku polskim lub angielskim, wiec jeśli go nie dostaniemy, warto się o niego upomnieć.

Katedra Wawelska, Dzwon Zygmunta, Krypta Wieszczów, Groby Królewskie, Muzeum Katedralne

Godziny otwarcia: w dni powszednie od 9 do 17, w niedziele i święta od 12.30 do 17. Muzeum Katedralne w niedziele i święta jest nieczynne. Cała Katedra natomiast jest zamknięta 1.I, w Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę i Niedzielę, 1.XI, wszystkie niedziele adwentu oraz 24 i 25.XII. O ceny należy pytać w kasach.

Msze w Katedrze odbywają się w niedzielę i święta o 7, 8, 9, 10 i 11.30, w dni powszednie o 6.30, 7 i 7.30. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Katedry Wawelskiej.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Godziny otwarcia: w poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 9.30-17, weekendy i święta 11-18. Ceny: bilet ulgowy 8 zł, normalny 15. Wstęp w niedziele i święta wolny, ale tylko od października do marca.

Wawel Zaginiony

Godziny otwarcia: dni powszednie 9.30-13, weekendy 11-18. Ceny: bilet ulgowy 4 zł, normalny 7 zł. W poniedziałki wstęp wolny.

Smocza Jama

Godziny otwarcia: przez wakacje codziennie od 10 do 18, od września do czerwca czynne godzinę krócej – do 17. Ceny: 3 zł, dzieci do siedmiu lat wstęp wolny.

Sztuka Wschodu

Godziny otwarcia: w poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 9.30-17, weekendy i święta 11-18. Ceny: bilet ulgowy 4 zł, normalny 7 zł.

Ekspozycja czasowa:

„Hołd pruski. Matejko Wawelowi - Wawel Matejce”

Godziny otwarcia: w poniedziałek nieczynne, wtorek-piątek 9.30-17, weekendy i święta 11-18. Cena: 3 zł. Do wejścia na wystawę uprawnia też bilet do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Przez całe wakacje, od lipca do września, na Dziedzińcu Stefana Batorego na Wawelu, odbywają się koncerty muzyki kameralnej. W ramach festiwalu www.wawel.krakow.pl prezentowany jest muzyczny przekrój od renesansu do współczesności. Początek koncertów w sierpniu o 20.30, we wrześniu pół godziny wcześniej. W razie niepogody odbywać się będą nie na dziedzińcu zamkowym, a w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym na Wawelu. Bilety w cenie 40 i 80 zł do nabycia w biurze EXCALIBUR TOURS na ul. Gołębiej 8.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

cieszę się, że artykuły się przydadzą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.